21.12.2011,  23:02:38 | 0 comentarii | 607 vizualizari
Puştii Jiului au jucat finala mică la „Cupa Crăciunului”

Reprezentanţii clubului „RealSport” Deva au câştigat trofeul pus în joc la „Cupa Crăciunului RealSport”, la categoria jucătorilor de 11 ani, după o finală cu FC Hunedoara. Piticii Jiului au jucat finala mică la categoria de vârstă 10 ani pe care au şi câştigat-o.

Puştii cu ceva „vechime” în fotbal de la RealSport Deva au obţinut victorii pe linie şi au câştigat turneul rezervat categoriei „vedetă” (născuţi în 2000) la „Cupa Crăciu­nului RealSport”, desfăşurată în weekend la Baza RealSport din Deva. „Verzii” au ocupat locul întâi în grupa preliminară, după ce i-au spulberat cu 4-0 pe cei de la Dacia Orăştie şi CSMŞ Reşiţa şi au trecut cu 2-1 de Rival Alba Iulia. În finală, RealSport Deva a dispus cu 2-1 de FC Hunedoara, echipă calificată în ultimul act tot cu trei victorii: 5-1 cu Juniors Alba Iulia, 4-0 cu Primavera Deva şi 3-1 cu Mureşul Deva. Clasamentul final la această categorie a fost următorul: 1. Real Sport Deva; 2. FC Hunedoara, 3. CSMŞ Reşiţa, 4. Juni­ors Alba Iulia, 5. Rival Alba Iulia, 6. Primavera Deva, 7. Dacia Orăştie, 8. Mureşul Deva. Premiile speciale de la această categorie de vârstă au fost obţinute de Denis Casian (RealSport Deva) – cel mai bun jucător şi Andrei Erceanu (CSMŞ Reşiţa) – cel mai bun portar. „Ne-am îndeplinit obiectivul la această categorie de vârstă, confirmând că eram favoriţi”, a spus Daniel Simina, antrenor la RealSport Deva.
RealSport Deva s-a prezentat slab în competiţia jucătorilor de zece ani, ocupând ultimul loc în grupa preliminară, după eşecuri pe linie. În finala de la această categorie s-au întâlnit echipele Juniors Alba Iulia şi Şcoala de fotbal „Marius Baciu” Mediaş, iar gruparea din judeţul Alba s-a impus cu 3-1. Finala mică a fost o „afacere” între Jiul Petroşani şi FC Hunedoara. Trupa alb-negrilor din Petroşani a câştigat cu 3-0 după o contestaţie, deşi alb-albaştrii triumfaseră la loviturile de departajare. Premiile speciale la această categorie au fost cucerite de Alexandru Oroian (Şcoala M. Baciu Mediaş) – cel mai bun jucător şi Ovidiu Lazăr (Juniors Alba Iulia) – cel mai bun portar.
La „Cupa Crăciunului RealSport” au participat jucători cu vârste între  8 şi 11 ani, de la 40 de echipe din ţară, reprezentând cluburi din judeţele Alba, Braşov, Caraş-Severin, Mureş, Sibiu şi Hunedoara.