30.01.2012,  20:03:06 | 0 comentarii | 868 vizualizari
Sportivii de la Comexim R Lupeni, locul II în topul probelor neolimpice
de Loredana JUGLEA

Sportivii din Vale şi-au luat partea leului în topul sporturilor neolimpice, pe anul 2011, unde clasamentul este invadat de 31 de practicanţi de arte marţiale care au, ce-i drept,  medalii europene.  La sporturi neolimpice situaţia pare radical diferită, întrucât DJTS s-a simţit obligată să includă în top 31 de practicanţi de arte marţiale care sunt minimum campioni europeni. Pe lângă ei au mai intrat în top doar o practicantă de fotbal tenis şi o campioană de la fotbal tenis. Ploaia de titluri de campioni este însă puţin valoroasă, întrucât artele marţiale au un caracter aparte şi sunt slab cotate, din cauza numărului mare de stiluri şi organizaţii. 

Cei mai buni sportivi ai anului 2011 - discipline neolimpice (33 de sportivi)
Locul I
Florin Mureşan, karate tradiţional, tineret, CS Ryu Do, antrenor Teodor Telembici; performanţe: dublu campion, vicecampion şi medaliat cu bronz la CM Serbia; campion la CE Serbia.
 
Locul II (2 sportivi)
Ana Maria Gherghel, fotbal tenis, senioară, CS Comexim Lupeni, antrenor Dima Druncea; performanţe: triplă campioană europeană la CE Cipru.
Sergiu Olariu, karate tradiţional, junior, CS Ryu Do, antrenor Teodor Telembici; performanţe: triplu campion mondial la tineret şi juniori CM Serbia.
 
Locul III (4 sportivi)
Mădălina Puşcaş, karate tradiţional, junioară, CS Ryu Do, antrenor Teodor 
Telembici; performanţe: campioană mondială la CM Serbia, vicecampioană europeană la CE Serbia.
Cristian Popa, tae-kwon do, senior, CS Hard Steel Hunedoara, antrenor Cristinel Popa; performanţe: campion, vicecampion, medaliat cu bronz şi locul IV la CE Slovacia.
Mihail Plop, karate Eur&ka, senior, CS Dacicus, antrenor Nicolae Iordăchescu; performanţe: dublu campion european la CE Italia, vicecampion european CE Germania.
Sănducu Grigore, karate Eur&ka, senior, CS Dacicus, antrenor Nicolae Iordăchescu; performanţe: dublu campion şi vicecampion european la CE Italia.
 
Locul IV (5 sportivi)
Iulia Furdui, karate tradiţional, junioară, CS Ryu Do, antrenor Teodor Telembici; performanţe: campioană mondială la CM Sebia, vicecampioană europeană la CE Serbia.
Cosmin Oprescu, tae-kwon do, senior, CS Hard Steel Hunedoara, antrenor Cristinel Popa; performanţe: campion, vicecampion european şi medaliat cu bronz la CE Slovacia.
Artur Christian Meizel, tae-kwon do, senior, CS Hard Steel Hunedoara, antrenor Cristinel Popa; performanţe: campion, vicecampion european şi medaliat cu bronz la CE Slovacia.
Alina-Gerlinda Tinca, karate WKC, senioară, CSM Petroşani, antrenor Radu Polifronie; performanţe: dublă campioană europeană la CE Turcia.
Dan Negriciu, karate Eur&ka, senior, CS Dacicus, antrenor Nicolae Iordachescu; performanţe: campion, vicecampion european şi medaliat cu bronz la CE Italia.
 
Locul V (5 sportivi)
Toma Telembici, karate tradiţional, junior, CS Ryu Do, antrenor Teodor Telembici; performanţe: campion mondial la CM Serbia.
Gabriel Plop, karate Eur&ka, senior, CS Dacicus, antrenor Nicolae Iordachescu; performanţe: campion şi vicecampion european la CE Italia.
Diana Andreea Aniela Ioan, karate Eur&ka, senioară, CS Hard Steel Hunedoara, antrenor Gheorghe Păiuş; performanţe: campioană europeană şi medaliată cu bronz CE Italia.
Andreea Şimo, karate tradiţional, tineret, CS Budo Kurai Samurai Hunedoara, antrenor Ianos Şimo; performanţe: medaliată cu bronz la CM Serbia, vicecampioană europeană şi dublu medaliată cu bronz la CE Serbia
Ovidiu Crişan, karate tradiţional, tineret, CS Ryu Do, antrenor Teodor Telembici; performanţe: dublu campion european la CE Serbia.
 
Locul VI (4 sportivi)
Ioana Furdui, karate tradiţional, junioară, CS Ryu Do, antrenor Teodor Telembici; performanţe: campioană mondială la CM Serbia.
Eva Spanior, karate Eur&ka, senioară, CS Dacicus, antrenor Nicolae Iordăchescu; performanţe: campioană europeană la CE Italia.
Horea Luca, karate Eur&ka, junior, CS Dacicus, antrenor Nicolae Iordăchescu; performanţe: triplu campion european la CE Italia.
Andreea Potcovel, karate Eur&ka, junioară, CS Hard Steel Hunedoara, antrenor Gheorghe Păiuş; performanţe: campioană, vicecampioană europeană şi medaliată cu bronz  la CE Italia.
 
Locul VII (4 sportivi)
Radu Mircea, karate Eur&ka, junior, CS Dacicus, antrenor Nicolae Iordăchescu; performanţe: campion european şi dublu medaliat cu bronz la CE Italia.
Andra Daniliuc, karate Eur&ka, junioară, CS Heian, antrenor Marius Biji, performanţe: campioană europeană şi medaliată cu bronz la CE Italia.
Bogdan Hriţcu, karate Eur&ka, junior, CS Dacicus, antrenor Nicolae Iordăchescu; performanţe: campion european la CE Italia.
Premia Matei, gimnastică aerobică, junioară, CSS Petroşani, antrenor Iuliana Piscoi; performanţe: campioană şi vicecampioană europeană la CE România.
 
Locul VIII (4 sportivi)
Răzvan Udrea, karate, cadet, CS Shinto Petroşani, antrenor Marius Sigmirean; performanţe:  dublu campion european la CE Ungaria. 
Ioana Popescu, karate Eur&ka, cadet, CS Dacicus, antrenor Nicolae Iordăchescu; performanţe: campioană şi vicecampioană europeană la CE Italia.
Aleonia Tacaci, karate Eur&ka, tineret, CS Dacicus, antrenor Nicolae Iordăchescu; performanţe:  campion european la CE Italia.
Sonya Neagu, karate Eur&ka, cadet, CS Dacicus, antrenor Nicolae Iordachescu; performanţe: campioană europeană la CE Italia.
 
Locul IX (2 sportivi)
Adriana Ilie, karate, cadet, CS Shinto Petroşani, antrenor Marius Sigmirean; performanţe: campioană europeană la CE Ungaria.
Paul Bucea, karate Eur&ka, junior, CS Dacicus, antrenor Nicolae Iordăchescu; performanţe: campion european la CE Italia.
 
Locul X (2 sportivi)
Andrei Dăncescu, karate Eur&ka, junior, CS Dacicus, antrenor Nicolae Iordăchescu; performanţe: campion european CE Italia.
Valentin Bozan, tae-kwon do, junior, CS Cobra, antrenor Iosif Ambruş, performanţe: campion european la CE Slovacia.


Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.




Îți dorești o presă liberă și independentă? Alege să o susții!

Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre.

Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Ziarul Vaii Jiului SRL. 
CONT LEI: RO94BTRL02201202K91883XX, 
deschis la Banca Transilvania.

Payments through Paypal




Comentarii articol (0 )

Nu exista niciun comentariu.

Adauga comentariu
  Numele tau:


  Comentariul tau:


  C창t fac 4 ori 5  ?  


   DISCLAIMER
   Atentie! Postati pe propria raspundere!
   Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

Îți dorești o presă liberă și independentă?
Alege să o susții!



* * *










* * *

Promovare
Catalog Sisteme Expo
0721 722227
Display-uri
Publicitare 2020
0721 722227
Promoţionale 2020
office [at] confortmedia.ro
0721 722227






Publicitate
Newsletter