09.02.2012,  22:01:00 | 0 comentarii | 625 vizualizari
Rivalii Jiului, prima victorie în amicale

FC Hunedoara a obţinut primul succes în meciurile test din această iarnă, câştigând cu 3-1 (1-0) partida cu Europa Alba Iulia, disputată în ciuda terenului dificil. Pentru hunedoreni au evoluat şi nou-veniţii Robert Cristian, fost la Minerul Lupeni, şi Janos Vajda, fotbalişti sosiţi cu o zi înainte de meci, ultimul de la Arieşul Turda.

Hunedorenii au fost de puţine ori periculoşi la poarta ocupantei locului secund în Liga a IV-a Alba, în ciuda posesiei superioare şi a celor trei goluri marcate. „Din cauza zăpezii, mingea era greu de controlat. S-a eliminat diferenţa de tehnicitate dintre echipe şi s-a pierdut din viteza acţiunilor, jocul nostru fiind un pic bătrânesc”, a explicat unul dintre fotbaliştii lui Şunda. În acest context, hunedorenii au avut nevoie de un penalty, scos de Istinie şi transformat de L. Todea (min. 25), pentru a deschide scorul. Oaspeţii au reclamat ofsaid la ex-jiulistul Istinie la faza care a dus la acordarea loviturii de pedeapsă. Jucătorii intraţi după pauză au pus parcă mai mult suflet, dorind să demonstreze că merită să devină titulari. Ca dovadă, FC Hunedoara a punctat de două ori şi s-a desprins în învingătoare. Trăşcan (70) a marcat cu latul din careul mare şi tot el a înscris, în minutul 80, cu capul din şase metri, în urma unui corner executat de Păcurar. În ultimele secunde de joc, Al. Popa a marcat golul de onoarea al Europei.
Arbitrul Denis Haidiner a făcut un pic exces de zel, în condiţiile unui joc amical. Fluieraşul hunedorean a eliminat doi jucători ai oaspeţilor (de fiecare dată au intrat alţii pe teren în locul lor - n.r), fapt care i-a determinat pe cei de la Europa să joace ceva mai tare şi a ridicat puţin tensiunea partidei.
 „Testul a fost neconcludent, din cauza terenului înzăpezit. Am înscris numai o dată în prima repriză şi nu din acţiune, ci din penalty. La pauză, le-am cerut băieţilor să respecte meseria de fotbalist şi să muncească pentru victorie, indiferent de valoarea adversarului. Mai avem mult, foarte mult de lucru, pentru a ne fi competi­tivi”, a spus antrenorul Aurel Şunda.

FC Hunedoara – Europa Alba Iulia 3-1 (1-0)
FC Hunedoara, repriza I: A. Ilie – Marcu (junior), Bier, Cuciula, Vodiţă – R. Cristian, Dimcea, R. Munteanu (junior), Jitaru – Todea, Istinie.
FC Hunedoara, repriza a II-a: Şimeni (Băeşu) – Vintilă, Muşuroaia, Roiu, Cloşcă - Păcurar, Trăşcan, J. Vajda, Benea  (junior) – Şandor, Grigore (junior). Antrenor: Aurel Şunda.