|
20.02.2012, 22:23:06 | 0 comentarii | 70 vizualizari
Triplu bronz la atletism
Articole de acelasi autor
de Loredana JUGLEA
Atletele de la SCM Deva şi CNS CSS „Cetate” Deva au cucerit trei medalii de bronz la Campionatele Naţionale ale junioarelor I, desfăşurate la Bucureşti, deşi au evoluat în faţa unor adversare mai mari ca vârstă.
Performerele delegaţiei hunedorene au fost Florentina Marincu şi Delia Pitariu, ambele de 16 ani, Maria Florea şi Elisabeta Dragoş, de 17 ani şi Adela Mateiaş de 18 ani. „La 800 de metri a fost o cursă strânsă, în care diferenţa între medaliate s-a făcut pe ultimii metri şi pe intervalul unei secunde, iar Maria e mai mică decât câştigătoare cu doi ani. Peste două săptămâni la Campionatul Naţional al junioarelor II obiectivul este câştigarea unei medalii de aur”, a spus antrenorul Emerson Toma.
Onoarea clubului CNS CSS „Cetate” Deva a fost salvată de Florentian Marincu, atletă specialistă în probele tehnice. Marincu (16 ani) a obţinut medalia de bronz la săritura în lungime cu un salt de 5,73 metri. Sportiva antrenată de Nicolae Alexe a fost depăşită de Elena Rotaru (19 ani, Steaua) cu 6,41 metri şi Ionela Pistol (18 ani, CSM Călăraşi) cu 5,86 metri. Florentina Marincu a intrat şi în „careul de aşi” al probei de triplusalt, ocupând locul patru cu un „zbor” de 12,12 metri. La triplusalt, deveanca a fost devansată de aceeaşi Elena Rotaru (19 ani, Steaua) cu 13,24 metri, Elena Panţuroiu (17 ani, CSM Oneşti) cu 12,94 metri şi Andreea Lefcenco (17 ani, CSS 1 Constanţa) cu 12,39 metri. „Rezultatul e bun, luat în modul, dar este departe de pretenţiile mele şi de potenţialul Florentinei. Evoluţia sa a fost influenţată negativ de cele şase zile de absenţă de la antrenament provocate de îmbolnăvirea de rubeolă. Acum, rămânem în Bucureşti la pregătire, timp de două săptămâni până la CN de junioare II, şi sperăm ca în lupta cu sportive de vârsta ei rezultatele să fie mai bune”, a spus antrenorul Nicolae Alexe.
Pe aceeasi tema
Sondaj
Ultimele Comentarii
Newsletter
|


