01.04.2012,  22:35:13 | 0 comentarii | 928 vizualizari
La Vulcan, / "Şoimul" a fost doborât destul de greu
de Gheorghe OLTEANU

Meciul de sâmbătă al campioanei CS Vulcan a fost primul pe care aceasta l-a avut acasă şi al cincilea din actualul retur. Asta, dacă nu punem la socoteală etapa în care vulcănenii "au stat".

Şi, cum deja
suporterii s-au obişnuit, a fost tare, tare greu, până când băieţii antrenaţi de Marius Szoradi au deschis scorul în meciul cu Şoimiul Băiţa. Nu că ar fi jucat prost sau că le-ar fi lipsit ocaziile. Deloc. Doar în primele cinci minute, de exemplu, am numărat trei faze de joc excelente ale vulcănenilor.

Cu coada ochiului
mă uitam la oficialii gazdă, ca să văd dacă se enervează cumva. Erau un pic, normal, dar niciunul nu voia să arate asta. Preşedintele Neluţu Pantilimon băga în el ţigară după ţigară şi, din când în când, cu vorbă calmă, îşi încuraja băieţii. Văzând că adversarilor nu le iese, cei de la Şoimul Băiţa au început să fie mai insistenţi. S-a văzut asta din incursiunile lor tot mai dese în apropierea porţii apărate de Doru Mârşavă.

Repriza I
s-a încheiat cu 0-0, iar la reluarea jocului antrenorul vulcănean l-a schimbat pe Palade cu Alin Miculescu. Numai că, deşi, vorba aia, s-a dat peste cap, ca s-o bage-n aţe, de data asta lui "Piticu'" nu i-a ieşit pasienţa. Cel care a reuşit să înscrie la zece minute după ce arbitrul de centru a dat drumul reprizei a doua a fost Ovidiu Culiţă. "Cel mai curat jucător de pe teren", cum comentau colegii lui de pe banca de rezerve, cu referire la echipamentul său fără pic de urmă de noroi.

După care mingea
n-a mai vrut să ajungă de nicio culoare în poarta Băiţa. Deşi ocazii au fost. Una dintre ele, cât casa, a fost aceea a lui Cristian Ciocârlan. Normal, pe mai marii clubului sportiv vulcănean i-ar fi încântat un scor mai mare, dar, la o adică, vorba unuia dintre ei, e bun şi un 1-0. În etapa viitoare, CS Vulcan va juca în deplasare la Geoagiu.