19.04.2012,  22:32:18 | 0 comentarii | 590 vizualizari
Campioana CS Vulcan e la zece puncte distanţă de ocupantele locului secund
de Gheorghe OLTEANU

A naibii regulă. Bag seama că ea s-a cerut să fie respectată şi în etapa intermediară de miercuri, în care CS Vulcan a avut ca partener de joc echipa de fotbal Retezatul Haţeg. Au curs ratările ca picăturile de ploaie, până ce, în fine, mingea s-a odihnit de două ori în aţele porţii haţegane.

Până să vină
primul gol al vulcănenilor a plouat cu ocazii, iar unul dintre cei mai harnici de pe teren - îl numesc aici pe Puchin, Băcăran pe numele din legitimaţia de fotbalist - era, deja, din cap până-n picioare, mai bine spus invers, mă rog, plin de noroi. De fapt, lui i-a aparţinut şi prima ocazie de deschidere a scorului. Căreia, după cum am spus mai sus, i-au urmat altele.

Golul care le-a
băgat în viteză pe gazde, arătându-le că se poate, a fost dat de Ion Roşianu dintr-o pasă venită de la Ovidiu Lavric. Gelu Pavel are şi el un şut de milioane, dar mingea zboară peste poartă, după care din nou ocazii peste ocazii de a înscrie ale vulcănenilor. Patru am numărat până la un moment dat, după care, sincer, m-am plictisit să le mai ţin evidenţa. Adevărul e că, după golul primit, haţeganii se trezesc la realitate şi devin mai agresivi. Amintiţi-vă - mă adresez, desigur, celor care au fost la meci, că de televizat nu a fost să fie - faza aceea din minutul 27 în care Puchin l-a salvat pe Adi Farcaş de un gol ca şi făcut. Partea întâi a jocului se termină cu o ratare de neiertat a lui Maier, la care Neluţu Pantilimon, care i le contabilizase, strigă nervos de pe margine "e a treia, Maiere!".

Evident că
repriza a doua începe cu alte ratări. Prima este ce a lui "Culiţă" Lavric care, în careul mic fiind, trimite mingea pe lângă poartă. De pe banca rezervelor stau şi eu, alături de băieţii dornici să-i înlocuiască pe jucătorii din teren, şi mă mir de adormitul de tuşier din partea de teren dinspre tribună. Unul din Lupeni, parcă. Nu ştiu unde se fabrică tuşierii ăştia, dar un bleg ca acesta rar mai vezi. Nu a ridicat deloc fanionul de vreo două ori când musai era s-o facă, dar era cu el pe sus imediat cum se răstea careva la el. Cât despre central, Mao, cum îl strigă toată lumea, zici că purta mască. Tot timpul a fost numai zâmbet. Chiar şi atunci când i-a dat un galben lui Adi Roşianu.

Lângă mine,
portarul Doru Mârşavă dă drumul la preves­tiri. A văzut că i-a ţinut data trecută şi îşi încarcă şi acum programul ăsta. "O să se termine cu 2-0, o să vedeţi voi, le zice el rezervelor, iar golul o să vină în minutul 80". Nu a fost în minutul optzeci, golul s-a produs două minute mai târziu, iar autorul său a fost Puchin, dintr-un şut de la aproximativ şaptesprezece metri de poarta Retezatului. "Aţi văzut, aţi văzut? nu mai putea de bucurie Doru Mârşavă, care, odată atmosfera mai destinsă, a început să-mi enumere numele celor şase produse fotbaliceşti formate de el la juniori şi aflate în teren la acest meci.

2-0 scor final
în meciul cu cei de la Haţeg, fapt care a mărit la zece puncte distanţa în clasament dintre CS Vulcan şi Jiul şi Aurul Brad. Următorul meci al vulcănenilor se va disputa la Minerul Teliuc. Sâmbăta asta, dacă mai e nevoie de precizări.