22.04.2012,  23:15:17 | 1 comentariu | 981 vizualizari
Un fotbalist de 14 ani fost revelaţia meciului de la Uricani
de Gheorghe OLTEANU

Sâmbătă, pe terenul de fotbal al Minerului Uricani a plouat nu doar cu picături de ploaie venite din cer, ci şi cu goluri. Cu scorul de 8-1 s-a terminat meciul pe care echipa locală l-a disputat în compania celor de la Inter Petrila.

Primul gol
a venit în minutul 10 în urma şutului sănătos tras sus la poartă de Chişcă. Acelaşi Chişcă este autorul şi celui de-al doilea gol. Harangozo aduce scorul la 3-0, iar în minutul 27 petrilenii reuşesc şi ei să înscrie. Repriza întâi se termină cu scorul de 4-1, în urma golului reuşit de acelaşi Chişcă în minutul 40.

Primul gol
din partea a doua a meciului (5-1) a fost marcat de inginerul Mihăilescu. Asta se petrecea în minutul 71. Trei minute mai târziu, Harangozo efectuează din nou o modificare de scor: 6-1 în favoarea Uricaniului. Golul numărul 7 poartă semnătura lui Alexandru Beleni. Cine-i acesta? Este un băiat de 14 ani care, în minutul 30, l-a înlocuit pe portarul Alin Farcaş, accidentat.

Tânărul portar uricănean
a fost revelaţia acestui meci. El a fost cel care, în minutul 80, a executat o lovitură de la unsprezece metri prin care, repet, scorul a ajuns să fie 7-1 în favoarea gazdelor. Cel de-al optulea gol a fost dat de experimentatul Harangozo. Oficialii echipelor au fost mulţumiţi de arbitrajul prestat de Sergiu Stanca, la centru, ajutat de tuşierii Marius Oniţescu şi Alin Sarol. La juniori, scorul a fost de 1-1.