25.04.2012,  22:38:08 | 0 comentarii | 590 vizualizari
Spre dezamăgirea fanilor, / Jiul şi-a ajutat, indirect, rivala Hunedoara

Toate echipele hunedorene din eşalonul trei au fost victorioase în etapa intermediară de marţi. Trupa „cramelor din Banat” a fost învinsă, scor 1-0, de Jiul, la Petroşani, prin golul marcat de Drida, din penalti. CFR Simeria a dispus, acasă, de Millenium Giarmata cu 2-1, după ce a fost condusă cu 1-0.

FC Hunedoara s-a impus cu 3-0 în meciul din deplasare cu Naţional Sebiş şi s-a apropiat la doar două puncte de liderul ACS Recaş.
Vestea bună pentru FC Hunedoara a venit de la Petroşani. Jiul a dat dovadă de mora­-litate şi s-a impus cu scorul de 1-0 în partida cu liderul ACS Recaş. „Alb-negri” au făcut cel mai bun meci din retur şi au reuşit să-şi mai spele din păcate. Echipa pregătită de Marin Tudorache a dominat meciul de la un capăt la altul. Jiuliştii au avut un gol anulat pe motiv de off-side în prima repriză şi au punctat pe bune, în cel de-al doilea mitan. Reuşita i-a aparţinut lui Drida (min. 67), care a marcat dintr-o lovitură de pedeapsă. Oaspeţii au evoluat în ultima parte a meciului în doar nouă jucători de câmp, având un eliminat. Drida se află la patru goluri consecutive pentru grupare din Petroşani.
CFR Simeria s-a impus cu 2-1 în faţa celor de la Millenium Giarmata, după ce a fost condusă cu 1-0, golurile fiind marcate de Dosan (65), A. Suciu (70), respectiv Ionaş (40).
Jucătorii de la FC Hunedoara au trăit peri­culos pe terenul din Sebiş, însă la final au sărbătorit o victorie care le aduce trei puncte de aur. Trupa pregătită de vinerea trecută de Radu Steop a jucat atât împotriva adversarilor, cât şi a arbitrilor. Primul erou al echipei de pe Cerna a fost portarul Anton Ilie care a avut încă o dată noroc (la fel ca în meciul de la Recaş) cu bara transversală la un penalti obţinut de arădeni şi a menţinut tabela imaculată, la 0-0. La rampă a ieşit apoi fundaşul-golgheter Muşuroaia care a deschis scorul în minutul 30. Muşuroaia s-a transformat din înger în demon, pentru că a fost eliminat, pentru cumul de cartonaşe galbene, în repriza secundă, când scorul era doar 1-0. FC Hunedoara a dovedit caracter şi nu doar că a apărat avantajul minim, dar a şi mai marcat de două ori prin P. Păcurar (min. 85 şi 90), câştigând la scor de neprezentare, 3-0. „Arbitrii ne-au refuzat trei penaltiuri clare, iar al doilea cartonaş galben al lui Muşuroaia a fost acordat după un henţ involuntar”, a spus unul dintre jucătorii negru-albaştri.