07.05.2012,  22:37:16 | 0 comentarii | 536 vizualizari
Vis spulberat pentru hunedoreni, / Retur trist pentru Jiul

Etapă tristă pentru cele trei echipe hunedorene din eşalonul trei. Jiul Petroşani a scos un egal ruşinos, 0-0, cu Gloria Arad, iar CFR Simeria a fost învinsă, 0-1, de codaşa Naţional Sebiş.

FC Hunedoara s-a ars cu Flacăra Făget, scor 1-1, şi s-a îndepărtat la patru puncte de lidera ACS Recaş, astfel visul de promovare e  în mare măsură compromis.
Fără ambiţii şi şanse de promovare, Jiul Petroşani a fost lipsită de vlagă în partida de pe teren propriu cu modesta Gloria Arad, trecându-şi în cont un rezultat ruşinos: 0-0.
„Am fost penibili. Sunt supărat. Mă aşteptam la mai multe”, a  declarat diplomatic managerul arădean al Jiului, George Borugă.
CFR Simeria a pierdut, scor 0-1, gol Necşulescu (min. 82),  meciul din deplasare cu codaşa Naţional Sebiş. Ambiţia şi risipa de efort au fost prezente doar în tabăra arădenilor, iar feroviarii au fost mai  mult cu gândul la vacanţă.
Hunedorenii  au „calculat” că pot să urce pe locul întâi după runda din week-end, dar planurile au ieşit pe dos. Echipa antrenată de Remus Steop a făcut un nou pas greşit şi a scos doar remiză, 1-1, în meciul cu echipa stelistului Marius Baciu, Flacăra Făget, iar lidera ACS Recaş a câştigat dramatic, 3-2, dificilul test cu Autocatania Caransebeş. Astfel, distanţa dintre cele două echipe de pe primele două locuri s-a mărit la patru puncte şi e acum aproape imposibil de recuperat de către hunedoreni, în ultimele cinci etape.
Hunedorenii au jucat modest în debutul partidei de la Făget, iar Zetoun (38) a marcat după ce portarul Ilie a respins în faţă o lovitură liberă a gazdelor. Ionuţ Radu (41) a restabilit egalitatea, 1-1, iar în minutul 44 golul marcat de Todea a fost anulat pe motiv de ofsaid. FC Hunedoara a forţat victoria după pauză, însă Flacăra a rezistat aprinsă până la final şi meciul s-a încheiat egal, 1-1. Primul fluier al partidei a fost precedat de un minut de reculegere pentru Raul Popescu, un suporter al hunedorenilor care a trecut în nefiinţă cu o zi înaintea partidei.
Rivala hunedorenilor, ACS Recaş, a trecut şi testul cu Autocatania Caransebeş. Trupa cramelor din Banat a condus cu 1-0 şi 2-1 (goluri Szekely 2 şi  Enciu - 49), „gugulanii” egalând de fiecare dată din penalti - Suru (36 şi 70), iar Şchiopu (87) a marcat golul decisiv, după ce suporterii gazdelor invadaseră terenul.