17.07.2012,  21:19:17 | 0 comentarii | 712 vizualizari
A cucerit Balcanii

Elevă în clasa a XI-a a Liceului Teoretic Ghelari, Claudia Maria Florea este foarte bucuroasă după obţinerea primei medalii internaţionale din viaţa sa şi vrea ca aceasta să fie doar începutul unei cariere valoroase. "Sunt fericită, întrucât această medalie obţinută la Campionatele Balcanice reprezintă cel mai bun rezultat al carierei mele şi vine la al doilea concurs internaţional la care particip. Nu mă aşteptam să iau aurul, deoarece pe lista cu cei mai buni timpi obţinuţi dintre toate participantele eram abia pe locul secund. A fost o cursă tactică, decisă de sprintul din final. Nu am scos un timp foarte bun, dar important e că am fost prima la linia de sosire. Sper să continui seria performanţelor bune din acest an prin câştigarea unei medalii şi la Campionatele Naţionale de juniori I, programate la finalul acestei săptămâni la Bucureşti", a spus Claudia Maria Florea.

Atleta Claudia Maria Florea (17 ani), care are dublă legitimare la CS Ghelari şi SCM Deva, a cucerit medalia de aur în proba de 800 de metri a Campionatelor Balcanice rezervate junioarelor II, desfăşurate în Serbia. Sportiva pregătită de Emerson Toma a fost încă de la start în plutonul fruntaş şi a câştigat medalia de aur cu timpul de 2:13,57, după un finiş "la foto­grafie" ca în probele de viteză, deşi cursa de 800 este una de semifond. Hunedorea­nca a fost acompaniată pe podium de Anastasia Marinkou (Grecia), clasată pe locul doi cu timpul de 2:13,64, şi de Hatice Unzir (Turcia), sosită a treia, cu 2:13,82. "Cursa a fost una extrem de strânsă, iar departajarea între primele trei clasate s-a făcut abia pe ultimii 60-80 de metri, la sprint, după ce până atunci se alergase tot timpul într-un pluton compact. Maria a avut resurse pentru a forţa pe final şi a câştigat astfel prima medalie internaţională din cariera ei. Performanţa sa vine după mulţi ani în care judeţul Hunedoara nu a mai avut medalii internaţionale în cursele de alergare", a spus antrenorul Emerson Toma. Pe locurile următoare s-au clasat reprezentantele celorlalte şase ţări prezente la competiţie: Ivana Adzhova (Bulgaria, 2:14,22); Milica Ožegović (Bosnia Herţegovina, 2:15,68); Kristina Daković (Serbia, 2:16,44); Anamarija Petreš (Croaţia, 2:17,43); Meri Jankova (Macedonia, 2:28,62); Xhafa Anxhela (Albania, 2:44,72).