24.09.2012,  19:33:31 | 0 comentarii | 546 vizualizari
După egalul Jiului, George Boboc recunoaşte: / „Nu suntem pregătiţi fizic”

Jiul are un început de sezon slab, cu doar o victorie la activ, două egaluri şi o înfrângere. Este foarte clar că aşa nu se poate face primăvară pentru un loc în liga secundă.

În ciuda faptului că echipa din Vale are în formaţie jucători cu experienţă precum Hotboc, Apetri, Mircea Gheorghe, Drăgici sau Drida, aceştia nu par să se regăsească.
În meciul din etapa trecută jiuliştii au scos un egal muncit pe brânci cu Unirea Dej, dar puţin pentru pretenţiile unei echipe care făcea istorie în fotbalul românesc. Preşe-dintele George Boboc recunoaşte situaţia de criză a jocului „minerilor”: „Avem un început slab la care poate nu ne aşteptam. Din păcate, nu suntem pregătiţi din punct de vedere fizic. Mulţi dintre actualii jucători au sărit peste pregătirea de vară. Sincer, în aceste în condiţii, nu ştiu ce şanse mai avem la promovare. Noi mai sperăm pentru că este abia începutul de campionat”.
Vineri, Jiul va juca în deplasare cu Sănătatea Cluj, un meci pe care alb-negrii nu au voie să îl piardă, dacă vor să nu iasă din cărţile promovării.

„Hunedoara este favorită la promovare”

Deşi a fost condusă cu 1-0, aproape o repriză, FC Hunedoara a trecut cu bine şi primul examen extern din actualul campionat, scor 3-1, în deplasare cu Naţional Sebiş. Trupa antrenată de Marius Opric se menţine în fotoliul de lideră a clasamentului, fiind singura grupare din serie fără înfrângere şi cu maximum de puncte. Însă oficialii de la Jiul nu sunt deloc invidioşi pe succesul rivalilor. „Este clar că Hunedoara este favorită la promovare. S-au investit şi bani, iar jucătorii sunt împreună de ceva timp. Nu ştiu dacă le va sta cineva în cale”, a declarat preşedintele Jiului, George Boboc.

Cu un moral excelent dat de rezultatele perfecte din meciurile cu Jiul, CFR Cluj şi Olimpia Satu Mare, negru-albaştrii au abordat puţin cam relaxaţi partida de la Sebiş. Lipsa de concentrare s-a plătit, întrucât Naţional a profitat şi a deschis scorul prin Bozian (min. 9). Arădeanul a prins un şut senzaţional de la 25-30 de metri, lateral stânga, direct în vinclul porţii, la colţul lung, complicând misiunea hunedorenilor.
Gruparea de pe Cerna a pus apoi stăpânire pe joc şi a dovedit că are caracter şi un psihic de fier, reuşind să întoarcă rezultatul, deşi arădenii s-au apărat cu îndârjire. Inevitabilul s-a produs cu un minut înainte de pauză. Suciu a ţâşnit pe un culoar central, i-a pasat în lateral dreapta lui Robert Cristian, care a centrat tare în faţa porţii, de unde Pepenar (min. 44) a punctat cu un şut sub bară, 1-1. Chiar înainte de pauză putea fi 2-1 pentru negru-albaştri, însă Suciu (min. 45) a şutat în plasa laterală, după ce a driblat şi portarul. Liniştea victoriei a fost adusă, peste doar cinci minute, de acelaşi Pepenar care a reuşit dubla după o execuţie frumoasă, stop pe piept în colţul careului mic şi şut din vole în colţul lung, 1-3. La acest scor, Naţional a încercat să reaprindă meciul, însă şutul lui Ember (min 73) din careu l-a nimerit pe portarul hunedorean, Dragotă.
FC Hunedoara: Dragotă - Vîrtan (Dosan 46), Ambruş, Cuciula, Roiu - Găceanu (Bier 85) - R. Cris-tian, Vajda (cpt.), Pepenar (Zdrîncu 76), Făgărăşanu - Suciu (Lintaru 68). Antrenor: Marius Opric.
Arbitru: Horaţiu Feşnic (Cluj-Napoca). Asistenţi: Petrică Cîmpean (Cluj-Napoca) şi Andra Hiticaş (Bistriţa).
Liga a III-a, Seria a V-a: Rezultatele etapei a IV-a, 21-22 septembrie:
FC Zalău - Sănătatea Cluj: 8-4; Jiul Petroşani - Unirea Dej: 1-1; Naţional Sebiş - FC Hunedoara: 1-3; FCM Turda - CS Oşorhei: 0-1; Olimpia Satu Mare - Plimob Sighetu Marmaţiei: 4-0; FC SeSo Câmpia Turzii - Europa Alba Iulia: 2-0; Şoimii Pâncota a stat.