28.11.2012,  22:41:36 | 0 comentarii | 535 vizualizari
Nominalizată în topul luptătoarelor, / Petroşeneanca Laura Gavriliuc

Sportivul Raul Donu, fost la CSŞ Deva, şi luptătoarea Laura Gavriliuc, de la CSŞ Petroşani, s-au clasat în topul celor mai buni zece luptători români ai anului 2012. În plus, juniorii I de la CSŞ Hunedoara, CSŞ Petroşani şi CNS CSŞ „Cetate” Deva au cucerit 9 medalii la Cupa României, ultima competiţie oficială a anului.

Pe lista lărgită a celor nominalizaţi între cei mai buni luptători ai anului s-au aflat trei sportivi cu sânge hunedorean. Este vorba de Raul Donu, fost la CSŞ Deva, legitimat acum la Steaua, Laura Gavriliuc, de la CSŞ Petroşani, şi Simona Pricob, de la CSŞ Hunedoara.
Primii doi au avut rezultate bune şi pe plan internaţional, astfel că au intrat în top zece naţional, în vreme ce Simona Pricob a rămas în afara topului.
Raul Donu a fost pe locul şase, iar Gavriliuc pe poziţia a şaptea în clasamentul dat publicităţii, luni, de Federaţia Română de Lupte.
„Este al doilea an consecutiv când Laura este între cei mai buni luptători ai României, astfel că ea îşi confirmă încă o dată talentul. Mă bucur însă că, alături de ea, se află şi Raul Donu, iar pe lista nominalizărilor a fost şi Simona Pricob, fapt ce dovedeşte că Hunedoara este un judeţ cu valoare şi tradiţie în lupte”, a spus Gheorghe Răducu, preşedintele Asociaţiei Judeţene de Lupte Hunedoara. Luptătorul român al anului 2012 a fost desemnat Georgian Carpen (66 kg), vicecampion european la stilul greco-romane.
Cele trei cluburi din judeţ şi-au trecut în palmares şapte medalii la individual şi două la echipe la Cupa României, competiţie rezervată juniorilor I care s-a desfăşurat, la finalul săptămânii, la Bucureşti. Cele mai bune rezultate le-au obţinut sportivii de la CSŞ Hunedoara, care au punctat atât la individual, cât şi la echipe. Luptătorii pregătiţi de Emil Nicoară şi Ioan Boca şi-au trecut în cont o medalie de aur, două de argint şi una de bronz la individual, iar ca bonus au obţinut un loc doi cu echipa feminină şi un loc trei cu formaţia masculină. Două dintre medalii au fost obţinute de surorile Simona şi Ramona Pricop, Simona fiind campioană la categoria 55 de kilograme, iar Ramona având bronzul la categoria 67 kilograme.
La băieţi, Andrei Anghel s-a clasat pe locul doi la categoria 74 de kilograme, iar Robert Schneider a fost al treilea la categoria 66 kilograme.
De la CSŞ Petroşani, cea mai strălucitoare medalie a obţinut-o Laura Gavriliuc, care a cucerit trofeul la categoria 67 kilograme, în vreme ce Elena Nune s-a clasat pe locul trei la categoria 63 de kilograme.
CNS CSŞ „Cetate” Deva a obţinut o medalie de argint prin Diana Popovici (ctg. 44 kg) şi a fost la un pas de una de bronz prin Răzvan Robac, clasat pe locul cinci la categoria 84 kilograme. Ambii sportivi de la Cetate sunt antrenaţi de Suraj