02.12.2012,  23:16:54 | 0 comentarii | 624 vizualizari
În ultima etapă a turului, / CS Vulcan s-a distrat, cu 3-0 la final, în meciul cu Jiul II

Sâmbătă, fiind Ziua Naţională a României, a fost ceva firesc să pun înainte manifestarea dedicată Marii Uniri în detrimentul meciului CS Vulcan - Jiul II. Totuşi, nu m-a lăsat inima să nu văd măcar prima repriză.

Incredibil,
centralul Gavrilă din Brad a fluierat începutul partidei exact la ora 11.30. Chestia asta cu incredibil îi aparţine colegului Genu Tuţu. Care, în turul acesta, a fost la 28 de meciuri din toate cele trei ligi, începând de la Uricani la Răchitova. "Toate văzute live, să ştii, mi-a atras atenţia prietenul meu comentator sportiv, iar nu cu laptopul pe genunchi".

Nu a trecut
mult, ca să-ţi dai seama că fotbaliştii vulcăneni sunt peste cei de la Jiuleţul. Deşi băieţii nu făceau cine ştie ce greşeli, antrenorul secund Doru Mârşavă se agita de numa'- numa'. Asta în timp ce, de pe banca rezer­velor, principalului Ocsi Iszak îi scăpat, calm, din când în când, câte un "aşa e bine, haide!". Primul gol al vulcănenilor, din cele trei din acest meci, a fost dat în minutul 18 de Adi Roşianu. A semănat ceva ca o deviere, multora li s-a părut că-i autogol, dar nu, Adi fusese cel care o ţintuise în aţe. Deşi jiuliştii încep să se ţină mai bine pe picioare, Ion Roşianu a fost, în minutul 30, la doi paşi de majorarea scorului în favoarea echipei gazdă.

Majorarea scorului
se produce, totuşi, şapte minute mai târziu, iar cel care înscrie este tot Adrian Roşianu (în foto), care a profitat de o gafă monumentală a portarului jiulist Andrei Tonca. Surprinzător, niciun fault nu s-a consumat în prima parte a jocului. De aici şi cumpăna în care a stat Genu Tuţu: Băi, nu o fi cumva blat?

În pauză,
mi-am strâns aparatul foto, mi-am cules hârtiile de pe măsuţă şi am tăiat-o în Parcul Şcolii Generale nr.1. La fel a făcut şi comentatorul sportiv Genu Tuţu. Numai că el a volănit-o, cu acelaşi scop, spre Petroşani. Scorul final l-am aflat de la Doru Mârşavă: 3-0 pentru Vulcan. Al treilea gol a fost înscris de Petre Băcăran, cu numele de artist "Puchin" pe teren. Tot el a mai băgat, ulterior, încă un gol, dar pe care arbitrul de centru l-a anulat pe motiv de fault în atac.

Minerul Uricani - liderul surpriză
S-a tras cortina peste Divizia Judeţeană, la fotbal cu Minerul Uricani în fruntea clasamentului, secondată de Universitatea Petroşani.
Minerul Uricani a terminat la egalitate meciul disputat pe teren propriu cu Aurul Brad în ultima etapă a turului şi va încheia anul 2012 pe primul loc în Liga a IV-a Hunedoara!
Tot remiză s-a încheiat şi jocul dintre "U" Petroşani şi Dacia Orăştie. Lupta rămâne strânsă la vârf, iar returul se anunţă a fi unul incendiar! Primele patru echipe în clasament sunt despărţite doar de câte un punct.