31.03.2013,  23:27:54 | 0 comentarii | 957 vizualizari
Sâmbăta asta, / Alin "Piticu'" Miculescu şi Palade au fost vedetele Vulcanului
de Gheorghe OLTEANU

În timp ce, sâmbătă, la câţiva kilometri mai la vest, Hercules Lupeni încasa de la oaspeţi, la Vulcan jucătorii oaspeţi ai lui Inter Petrila s-au împărtăşit cu trei goluri în meciul pe care l-au disputat cu echipa de fotbal a clubului sportiv vulcănean.

Primele două,
trebuie spus chiar acum, au fost reali­zate de Alin "Piticu'" Miculescu. La cel dintâi, acesta l-a învins pe portarul petrilean Marius Harring zis "Matanga", care-i încă o dată şi jumătate mai înalt ca el, chiar în minutele de început ale meciului. “Piticu’” a recepţionat corespunzător centrarea lui Maier şi, din apropierea careului mic, a agăţat balonul în aţele porţii.

Nici nu au
apucat oaspeţii să se dezmeticească, pentru că acelaşi Alin "Piticu'" Miculescu a înscris a doua oară. Faza s-a consumat tot la vreo şapte metri de poarta petrilenilor, dar, de data asta, jucătorul de la care a primit mingea a fost Roşca. A fost un foarte început bun de meci pentru CS Vulcan, dacă ţinem seama că, de cele mai multe ori, suporterii sunt nevoiţi să suporte chinul mai multor minute bune de joc - dacă nu chiar al unei întregi reprize -, până să ajungă să-i vadă pe preferaţii lor spărgând ghini­onul şi deschizând scorul. Scorul final de 3-0 a fost pecetluit, spre mândria lui taică-său, care era în tribună, de Palade, dintr-o centrare a lui I. Roşianu, cu câteva secunde înainte de fluierul de final al partidei.

Surprinzător,
deşi jucătorii lui Inter Petrila sunt toţi unul şi unul, de la unul opt zeci în sus, nu au avut ocazia, îndesebi în prima repriză, să cerceteze prea mult jumătatea vulcăneană de teren. "Uite ce elefanţi, dar îs toţi ca ranga!", nu s-a putut abţine să nu comenteze Doru Mârşavă. Doar în primele minute ale reprizei secunde, când au profitat de momentele de relaxare ale fotbaliştilor vulcăneni, au încercat de câteva ori poarta lui Adrian Vătăşesc. Portarul pe care CS Vulcan l-a luat de la Minerul Aninoasa şi, pentru care, meciul de sâmbătă a fost al doilea de când a intrat în pâine.

Degeaba a
făcut antrenorul petrilean Aurel Moldovan schimbările pe care le-a crezut necesare, pentru că elevii lui tot nu au reuşit să bage vreun gol. A fost şi ghinion pentru ei, e clar, pentru că ocazii de a înscrie au avut şi oapeţii. Dar, de dominat, i-au dominat clar vulcănenii. Au fost câteva faze în care atacurile gazdelor au fost oprite aiuristic fie de fluierul centralului Florin Anca, fie de fanionul ridicat, nici el nu ştia de ce, de către asistentul său de margine Claudiu Doarvaş. Foarte bine a prestat, însă, celălalt arbitru de margine, o domnişoară pe nume Francesca Ghişe.

Foarte mulţumit,
după cum mi-am dat seama, a fost antrenorul vulcănean Ocsi Iszak de Alin "Piticu", de V. Maier, de I. Roşianu şi de Băcăran "Puchin", căruia, mi-a zis Ocsi, îi place să-l lauzi când face ceva bine. A fost mulţumit, desigur, de Culiţă Lavric, de Raul Cismaşiu sau de Sorin "Motanu'" Stângă. Mai puţin, însă, de Gelu Pavel, care, odată introdus în joc în locul lui Bulimeş, de abia îşi mişca anticorpii pe teren.

Etapa de la sfârşitul
acestei săptămâni va fi jucată de vulcăneni acasă la jucătorii din Simeria. Pe care, sâmbătă, acum, uricănenii i-au înţepat cu scorul de 6-1. Aşa s-a nimerit în retur, mă lămureşte Neluţu Pantilimon, preşedintele CS Vulcan. Cu cine joacă Minerul Uricani în etapa asta, jucăm noi în următoarea. Baftă!