28.04.2013,  23:26:23 | 0 comentarii | 923 vizualizari
Dată fiind valoarea echipei gazdă, dar şi a oaspeţilor de la CS Vulcan, / Scorul de 2-2 apare ca un egal merituos la “Hercules” Lupeni
de Gheorghe OLTEANU

Nu am mai văzut până sâmbătă niciun meci jucat pe terenul echipei „Hercules” Lupeni. Cel peste care dai imediat ce treci barajul de la Sohodol şi faci câţiva paşi la stânga. Tribuna acestuia e, într-adevăr, una cu totul originală.

În primul rând,
aş putea-o numi ca fiind singura „tribună termoficată“ din Valea Jiului. Asta, fiindcă, la vreo doi metri de picioarele amatorilor de fotbal, trece magistrala de termoficare care merge de la termocentrală la Lupeni. Originalitatea ei constă, însă, şi-n altceva. Fiind pe un sigur rând, ai senzaţia că este întotdeauna plină la meciurile pe care Hercules le are acasă. La partida pe care gazdele au disputat-o cu CS Vulcan, bunăoară, au fost pe puţin trei sute de spectatori.

Partea nasoală
este cu drumul destul de îngust dintre tribună şi baraj. Spectatorii, în special din Lupeni, am impresia, vin cu maşinile exact până acolo unde, dându-se jos din autoturism, mai fac un pas şi se aşează pe laţuri. Or, dacă apare o autobasculantă care vrea să treacă, se mai lasă şi cu câte o maşină mică buşită uşor. Cum a fost cazul chiar sâmbăta asta.

Meciul de dincolo
de baraj a fost fain de tot. Asta, pe ansamblu. Am văzut două echipe temeinic motivate. Un „Hercules”, al cărui obiectiv este cel de a termina turul deasupra echipei vulcănene, şi pe băieţii lui Ocsi Iszak ambiţioşi - cum naiba? - să n-o ia la bubă la doi paşi de casă. E drept că lupenenii au început în forţă şi nu i-au menajat deloc - la faulturi vorbesc - pe oaspeţi. Asta, până când şi vulcăneni, care nu-s, cu niciun chip, uşă de biserică, au început şi ei să exerseze pe această temă. Astfel că, în minutul cinci, era doi-doi la faulturi.

Prima ocazie
de a înscrie o are, dintr-o lovitură liberă, valorosul jucător lupenean Rasol. Numai că Ciprian Toth, care, iată-l, a revenit în poarta CS Vulcan, este inspirat şi reţine balonul. Jucătorii echipei gazdă continuă în acelaşi ton dur, cu faulturi nejustificare. Apar alte ocazii, pentru gazde, de a deschide scorul ratate, însă, de Ciocârlan şi Rasol, doi specialişti în executarea loviturilor directe.

Golul cu numărul unu
al gazdelor este produs dintr-o lovitură de pedeapsă executată, în minutul 16, de către C. Lupu, în urma faultului pe care Ionuţ Roşianu l-a comis asupra lui Dumitrescu. Şi era cât pe ce ca scorul să sufere o majorare în favoarea lupenenilor - vezi, bunăoară, ratarea lui Zlate, aflat la doi metri de poartă, din şutul căruia mingea a trecut razant pe lângă bara de sus. Egalarea apare în minutul 35 când, de la circa patruzeci de metri, Ionuţ Roşianu îl face pe Traian „Jalon” Câmpean să dea cu mâinile prin aer ca înecatul în apă. E 1-1, Alin „Piticu’” Miculesc este înlocuit cu „Puchin” Băcăran şi scorul acesta rămâne şi la pauză. Deşi mai, mai că-mi venea să cred că Răzvan Maier va fructifica lovitura liberă de care vulcănenii au beneficiat în ultimele minute.

Deşi echipa lupeneană
revine pe teren cu dorinţa vădită de a-şi aduce scorul în avantaj, lucrul acesta nu-i reuşeşte. Dimpotrivă, Maier, foarte activ pe teren de la început şi până la eliminarea sa de pe teren (vezi mai departe despre asta), reuşeşte să-l păcălească pe Traian Câmpean, iar scorul devine 1-2. Pentru că vorbeam de Maier, de amintit cele câteva incursiuni periculoase, cu balonul la picior, ale acestuia, stopate, însă, de visătorul hunedorean Geapană, asistent de margine. Se produc schimbări în ambele echipe, iar egalarea survine cu şapte minute înainte ca Petru Voica, arbitrul de centru, să dea din fluier încheierea partidei. Golul a fost realizat de către experimentatul „Rere” Moldovan, balonul ajungând la el în urma loviturii libere executate cu măiestrie de Ciocârlan.

Răzvan Maier ia roşu,
cred că s-a luat în gură cu centralul, şi este nevoit să părăsească terenul. Gazdele mai au o ocazie de a înscrie, tot prin Ciocârlan, şi tot cam din aceeaşi poziţie din care a venit egalarea, dar scorul nu se schimbă. Rămâne 2-2 şi după trecerea minutelor regulamentare de joc şi a celor, două parcă, de prelungiri. La scorul acesta de egalitate, între echipe continuă să fie aceeaşi diferenţă de patru puncte…