16.05.2013,  21:27:19 | 0 comentarii | 692 vizualizari GALERIE:     FOTO
După un 0-1 pentru CS Vulcan, / Vin vremuri grele pentru Minerul Uricani
de Gheorghe OLTEANU

Să-mi fi dat orice, dar pe cinstite dacă, înainte să fi ajuns la stadion, mi-aş fi dat seama că derby-ul local de miercuri, dintre CS Vulcan şi Minerul Uricani, va stârni atâta amar de patimă, nu atât între fotbalişti, cât, mai ales, între oficialii celor două echipe.

Am înţeles ulterior
care era chichireaza. În cazul unul egal sau al unei victorii a gazdelor - minune care s-a petrecut în ultimul minut de joc, 93, dacă e să ţinem seama de prelungiri -, Minerul Uricani ar fi urmat să-i zică salut posibilităţii de promovare în divizia superioară. Ceea ce s-a întâmplat, însă, la Vulcan - spun cunoscătorii - când băieţii antrenaţi de Ocsi Iszak au înscris nesperat, cu câteva secunde înainte de fluierul final al arbitrului de centrul Florin Anca, le-a umplut inima de bucurie mai marilor Universităţii Petroşani.

Cu o diferenţă
de doar trei puncte faţă de Haţeg, ocupanta locului al II-lea în clasament, Minerul Uricani s-a aruncat în luptă, dornică să plece cu o victorie de la Vulcan, victorie menită, desigur, să-i întărească poziţia de lider şi s-o ferească de surpriza scorului din meciul pe care haţeganii îl disputau în aceeaşi zi, miercuri, 15 mai, şi aceeaşi oră, 17:30, în compania Bradului.

Partida a început
cu uşoara dominare a echipei oaspete, căreia, însă, gazdele nu se sfiesc să-i răspundă cu aceeaşi mone­dă. Dacă, la uricăneni, Ciorâia este cel al cărui joc sclipeşte mai tare, la vulcăneni se face remarcat Culiţă Lavric. Mingea se mişcă, practic, cu repeziciune în ambele jumătăţi de teren, dar nu vrea să intre în plasa niciunei porţi. Asta, deşi nu au lipsit câteva şuturi la poartă demne de luat în seamă. La câteva doar intervenţiile prompte ale portarului vulcănean Ciprian Toth sau ale omologului său uricănean Adrian Farcaş au făcut ca mingea să nu ajungă în aţe. Se joacă bărbăteşte, vulcănenii ca pe vremea în care erau campioni, iar uricănenii cu dorinţa de a demonstra diferenţa de opt locuri din clasament dintre ei şi CS Vulcan.

Treabă la care
m-am întrebat sincer cum ar fi fost dacă, de exemplu, meciul le-ar fi avut drept combatante pe echipele ocupante ale primelor două locuri. În timp ce, pe teren, băieţii dau tot ce au mai bun în ei, pe margine oficialii uricăneni şi vulcăneni se uită urât unii la alţii şi îşi aruncă vorbe deloc măgulitoare. Cei de la Vulcan îi acuză pe uricăneni că, aşa cum le este în obicei, fac presiune asupra arbitrului de centru, iar uricănenii se răstesc constant la omul în negru care conduce de la centru acuzându-l că le favorizează pe gazde. Repriza întâi se încheie cu un şut superb al vulcăneanului Sergiu Răzvan Maier, dar mingea este reţinută cu mare clasă de către Adi Farcaş.

Partea a doua a meciului
aduce două schimbări în componenţa echipei uricănene. Intră Chişcă şi Voinea, intenţia clară a antrenorului Vasile Scurtu fiind aceea de a întări atacul Minerului Uricani. La vulcăneni Alin Miculescu îl schimbă pe Coldea, pentru ca imediat după aceea "Piticu'" să aibă prima ocazie de a înscrie. Din păcate se afla în ofsaid. Minutele trec şi scorul se încăpăţânează să rămână alb: 0-0.  Pe teren are loc o altercaţie, iar centralul arată trei minute de prelungiri. În ultimul dintre acestea avea să se petreacă dezastrul Uricaniului.

Palade, introdus
pe teren în locul lui "Puchin" Băcăran, care, în acest meci, nu prea a fost el, trage un şut spre poarta lui Adi Farcaş. Portarul uricănean boxează balonul şi, fatal pentru el, face câţiva paşi în faţă. Palade speculează gafa, prinde din nou mingea şi o bagă lejer în spaţiul porţii. A fost momentul în care, peste echipa uricăneană, s-a aşternut doliul. Adrian Farcaş iese de pe teren cu ochii în lacrimi, neputându-şi ierta ieşirea aceea total neinspirată. În tabăra vulcănenilor e veselie de nedescris. "Vin vremuri grele pentru Uricani!", este ultimul comentariu pe care l-am prins de la cineva aflat lângă mine. Ceea ce nu este departe de adevăr.