15.11.2008,  14:27:02 | 0 comentarii | 437 vizualizari
Sportivii de la Comexim R Lupeni ne-au reprezentat cu cinste în Cehia
de Ziarul Vaii Jiului

Dupã câştigarea campionatului României şi Cupa României, sportivele şi sportivii de la Comexim R Lupeni - secţia fotbal - tenis au reprezentat culorile ţãrii la Campionatul Mondial din Cehia care a avut loc în perioada 6-9 noiembrie la Prerov. Mai mult de jumãtate din lotul României au fost sportivi de la Comexim R Lupeni şi au repre­zen­tat cu cinste ţara. Astfel, Paula Vizitiu împreunã cu Anamaria Gher­ghel au cucerit locul 3 şi medalia de bronz în proba de dublu dupã un traseu foarte greu cu calificãri şi grupe preli­mi­nare având doar o înfrângere în semifinale contra echipei ţãrii gazde - Cehia dupã un meci de infarct terminat cu scorul de 2-1 în favoarea adversarelor. La fel s-a întâmplat şi la triplu unde, tot în semifinalã, am pierdut tot în faţa Cehiei şi tot cu 2-1, dar fetele Elisaveta Vizitiu, Paula Vizitiu şi Anamaria Gherghel, care au format echipa de triplu, au luptat pânã la epuizare pentru un rezultat mai bun dar se pare cã tinereţea lor şi lipsa de experienţã a fost în favoarea adversarelor. “Fetele sunt încã junioare şi sunt pentru prima datã titulare la echipa României, şi asta a contat enorm într-un concurs aşa de puternic, dar suntem mulţumiţi cu cea de-a doua medalie de bronz cuceritã în proba de triplu. În concursul juniorilor au fost prezenţi 4 juniori de la Comexim R Lupeni şi anume: Virgil Alexandru Turbatu, Petrişor Bolosin, Petru Adrian Gherghel şi Florin Marius Stoienicã. Ei au obţinut locul 3 şi medalia de bronz în proba de triplu, un rezultat extrem de valoros având în vedere vârsta lor (13-15 ani) destul de fragedã comparativ cu adversarii lor care erau de 18 ani. “În total, sportivii de la Comexim au obţinut 3 medalii de bronz la aceste campionate mondiale şi ne bucurãm cã am reuşit sã nu dezamãgim. Am ratat doar un podium (la dublu juniori unde s-a obţinut locul 4) la probele la care au concurat sportivii de la Comexim R Lupeni. Cu multã muncã şi o pregãtire atentã a acestor copii sperãm sã câştigãm pentru clubul nostru şi pentru ţara noastrã medalii mult mai preţioase în viitor. A fost doar o luptã din rãzboiul cu marile puteri ale acestui sport şi sigur vor veni şi rezultatele mult aşteptate” spune autorul Didi Druncea - de la Comexim R Lupeni.