23.03.2009,  15:16:04 | 0 comentarii | 274 vizualizari
Fotbal, Liga a II-a, seria a 2-a Luptă mare la subsol
de Genu TUȚU
Unirea Alba Iulia a îngropat definitiv legendara Industria Sârmei (actuală Mechel) Câmpia Turzii l “Bătrâna doamnă” UTA gâfâie greu şi se pare că are nevoie de perfuzii l Mureşul Deva este de nerecunoscut. Deşi la un moment dat a avut 1-1... l Bihorul deschide scorul la Mioveni şi apoi pierde cu două goluri primite în cinci minute l La 37 de ani, “bătrânul”, ex-jiulist Dan Găldeanu deschide scorul pentru ACU Arad Minerul Lupeni - FCM Târgovişte 1-0 (1-0)

Chiţu, ce gol!
MINERUL LUPENI (antr.  Petre Gigiu):
Bănică –  Zapodeanu, Irina, Vodiţă,  Kelemen – Claudiu Işfan (min. 65 Robert Cristian), Apostol, Marius Roman (min. 77 Nicorec) –, Câmpean Chiţu Gideon (min. 89 Pocian)
FCM TÂRGOVIŞTE (antr. Marin Olteanu):
Lunescu (min 46 Zegheru) , Leţu, Oană,  Moroiţă, Dragoş Necatu (min. 75 Ionuţ Constantin) – Dias Reginaldo,  Cosmin Anton (min. 66 Liviu Mihai), Beniamin Popescu, Gâldău – Emekwue, Cotuţ.
Arbitru: Laurenţiu Danşa+ Oradea
Spectatori: 300
Golul: 1-0 Chiţu (min. 36) direct din corner.
Lupenenii au început în forţă, sufocându-şi adversarul cu jocul riguros a celor două vârfuri, Ghiţu şi Gideon, acesta din urmă revenit din Nigeria. Ea a avut două ocazii de gol, în minutul 5, când la 20 de metri a executat o lovitură liberă în bara transversală şi în minutul 7, cu o acţiune impetuoasă, şutul fiind expediat peste poartă. A venit golul lui Chiţu, care a trimis Lupeniul cu avantaj la pauză. Apoi o echipă dâmboviţeană mai activă, doborât de un moment de psihologie în minutul 61, când portarul Bănică a scos miraculos şutul lui Emekuwe.
Apoi Lupeniul creează din nou momente bune cu cei doi, Chiţu şi Gideon, “ în vână, ambii cu câte o ocazie la activ, Chiţu în minutul 62, şut  razat, după o cură de 50 min. şi Gideon în min. 80, cu capul, de la 6 m., milimetric pe lângă poartă.
Per ansamblu o prestaţie bună a Minerului Lupeni care mai are de luptat pentru a ieşi din “zona crepusculară“.

CFR Timişoara - Jiul Petroşani 1-1 (0-0)
Doar patru minute

...a rezistat Jiul la Timişoara după golul spectaculos marcat de juniorul Andrei Moldovan!
M. Ilie a irosit două mari ocazii, apoi în min. 73 lui Drăghici i s-a anulat un gol pe motiv de ofsaid şi în acest fel Jiul a ratat o victorie pe care poate o merita, pe malurile Begăi.
CFR Timişoara (antr. Florin Bugar): Mutu- Goşa, Geamăn, Yamakoto, Bertea- Dudaş, Neagoie, Murinean,, Janovic- Giuchici, Miloslavjevic
Jiul Petroşani: Dumitru (min. 64 Cruceru), Stancu (min 84 Oneţ), Pintili, Vădrariu- Gheţi, Gheorghe, Ilin, Drăghici- Ilie (min. 75 Afrem), A Moldovan
Arbitru: Marian Balaci - D.T Severin