06.04.2009,  15:50:40 | 0 comentarii | 263 vizualizari
Fotbal, Liga a III-a, seria a 5-a Parodia are în continuare un nume: C.S. Vulcan!
de Genu TUȚU
Proverbul cu „la omul sărac, nici boii nu trag” este din ce în ce mai potrivit pentru (încă) divizionara „C” C.S. Vulcan.
 „L-au schimbat pe Dragoş ca să pună o turmă de nea­veniţi”, spuneau după meci unii dintre jucătorii Vulcanului m Ce s-a întâmplat, de fapt, la meciul cu Calor Timişoara?
 
Pe o vreme splendidă, cu o tribună plină (peste 300 de oameni!), echipele au ieşit la încălzire. Pe măsură ce se apropia ora meciului, conducătorii Vulcanului, vreo patru la număr, au început să se agite: arbitrul arădean Marius Constantinescu, consultându-se cu observatorul federal, a refuzat să fluiere startul jocului, pe motiv că, în conformitate cu regulamentul ROAF, echipa gazdă nu întruneşte condiţiile medicale necesare unui joc de fotbal, aici controversele fiind diverse. Şi astfel, la 25 de minute după ora de start, 17:00, arbitrul a invitat echipele la ca­bine, consfinţind finalul unui meci care n-a mai avut loc!
 
Reproşuri peste tot.
Dar cine-i vinovat?
Şi au început acuzele.
Ocsi Orban, preşedintele secţiei de fotbal: „Organizatorii nu mi-au spus nimic în acest sens. Am dat bani destui până acum, fiecare să-şi facă treaba!”, Daniel Dodenciu, organizator: „Habar n-au de capul lor! Eu plec, le-am explicat toată săptămâna că sunt probleme, aşa nu se mai poate. Să vină cine vrea.” Justin Stoenescu, vicepreşe­dintele CS Vulcan: „Nu mai înţeleg nimic...”, Dorel Nica, preşedintele CS Vulcan: „Este o situaţie incalificabilă. Trebuie să se ia odată taurul de coarne!”
Un fotbalist: „Da` noi ce mai mâncăm, că la doamna Bărbiţă, numai varză cu cărniţă!?!”. No coment.
 
Ce spune regulamentul?
Arbitrii şi observatorul FRF sunt acoperiţi de regulamente. Ce spune însă „la carte”?
Cartea de „statute şi regulamente” a FR Fotbal, la pagina 158, Capitolul V privind „Organizarea jocurilor”, art. 57 – Asistenţa medicală, prevede următoarele:
pct. 2 – Jocurile din Liga I, a II-a şi a III-a (...) pot începe numai dacă la teren sunt prezenţi medicul delegat şi medicul echipei gazdă (n.n. deci DOI medici).
pct. 5 – Arbitrii sunt obligaţi să nu înceapă jocul dacă medicul delegat, sau după caz asistentul medical delegat, nu se prezintă la teren în maximum 15 minute de la ora oficială la care este programat jocul (n.n. ceea ce s-a întâmplat!).

 



Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.




Îți dorești o presă liberă și independentă? Alege să o susții!

Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre.

Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Ziarul Vaii Jiului SRL. 
CONT LEI: RO94BTRL02201202K91883XX, 
deschis la Banca Transilvania.

Payments through Paypal




Comentarii articol (0 )

Nu exista niciun comentariu.

Adauga comentariu
  Numele tau:


  Comentariul tau:


  C창t fac 10 ori 5  ?  


   DISCLAIMER
   Atentie! Postati pe propria raspundere!
   Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

Îți dorești o presă liberă și independentă?
Alege să o susții!



* * *










* * *
Promovare
Catalog Sisteme Expo
0721 722227
Display-uri
Publicitare 2020
0721 722227
Promoţionale 2020
office [at] confortmedia.ro
0721 722227





Publicitate
Newsletter