31.08.2009,  11:45:48 | 0 comentarii | 314 vizualizari
Fotbal, Liga a II-a, seria a 2-a Podium clasic
  •  Pe primele trei poziţii în clasament se găsesc trei foste divizionare „A” cu tradiţie în fotbalul românesc: UTA, Jiul şi U Cluj
  •  Dintre nou promovate, doar FC Silvania Şimleul Silvaniei face o figură frumoasă, ea fiind până acum neînvinsă! l Arieşul Turda a pierdut la Baia Mare în prelungiri l CFR Timişoara pare o victimă sigură.
Minerul Lupeni – FCM Tg. Mureş 0-0
Ciucă, salvatorul!

Minerul Lupeni se poate declara mulţumit cu rezultatul de 0-0, în condiţia în care a avut doar două ocazii clare, cu Gideon în rol principal (min. 47 - intervenţie Şteţca, min. 68 - şut razant peste poartă), iar mureşenii au făcut un asediu aproape permanent.
Primul semnal este dat în min. 8, când şutul lui Gheju îl nimereşte pe Gideon aproape de linia porţii! Emoţiile gazdelor continuă, dar Ciucă are trei intervenţii magistrale la şuturile lui Lupuţ (min. 20) de la 25 m şi de două ori în minutul 32! La fel, în minutul 54, când mingea şutată de Gheju se duce spre gol, dar acelaşi Ciucă apără senzaţional.
Meci greu pentru gazde, care, la finalul jocului, s-au declarat mulţumite şi cu acest 0-0.
l Minerul Lupeni (antrenor Petre Gigiu): Ciucă – I. David, Câmpean, Pocian, Neacşu – Omoduemuke, Bozian (min. 60 G. Luca), R. Daj (min. 85 Mihalcea), R. Cristian – Gego (min. 70 V. Barbu),  Gideon.
l FCM Tg. Mureş (antrenor Cosmin Bodea):  Şteţca – Bălău, L. Szilagyi, Maghici, Şt. Pop – Gongolea, Al. Pop (min. 50 M. Stere), Lupuţ, Cr. Luca (min. 82 Astafei) – Gheju (min. 75 Cosmin Vancea), Biţiş.
Arbitru: Adrian Stănescu – Bucureşti.
Spectatori: 400

Fortuna Covaci – Jiul Petroşani 2-3 (2-1)
Inspiraţia lui Timofte

Jiul începe jocul din comuna de lângă Timişoara cu un duş rece, primul gol în minutul 6! Este clar, Fortuna caută drumul spre prima victorie în Liga a II-a, dar Mircea Ilie le taie rapid elanul gazdelor, egalând după opt minute. Gazdele hărţuiesc permanent apărarea Jiului şi vor puncta pentru 2-1 până la pauză, cu Suciu şi Rosenblum cu un deosebit apetit ofensiv. De altfel, Andrei Suciu va rata două mari ocazii şi după pauză.
Antrenorul Timofte îl trimite, inspirat, pe Andrei Antohi care va reuşi, pe final, să întoarcă soarta meciului în doar două minute!
Remarcabilă (ca şi la meciul de Cupă cu Severinul) micuţa galerie jiulistă, formată din opt suporteri, care şi-a încurajat permanent echipa favorită, Jiul.
Pe de altă parte, antrenorul gazdelor, Remus Steop (fost secund al lui Şunda la Jiul) a spus că regretă că echipa sa a pierdut, în condiţiile în care a ratat ocazii la 2-1 şi că a primit goluri pe greşeli personale.
l Fortuna Covaci (antrenor Remus Steop): Mitric – Miheţ, Uzun, Situwe, Hecsko – Rosenblum (min. 76 Suru), R. Trandu, Brazovan, Gherman (min. 89 Mohamed) – B. Steop (min. 86 Dârvaru), A. Suciu.
l Jiul Petroşani (antrenor Daniel Timofte): Hotoboc – Răduţoiu, Pintilii, V. Stancu, Gheţi – V. Munteanu, Ilin (min. 46 G. Vădrariu), Mih. Gheorghe, Mir. Gheorghe – M. Ilie, G. Apetrei (min. 66 A. Antohi).
Arbitru: Teodora Albon – Cluj.
Golurile: 1-0: A. Suciu (min. 6) cu capul.
1-1: M. Ilie (min. 14) cu stângul, din voleu.
2-1: Rosenblum (min. 29) din acţiune.
2-2: A. Antohi (min. 85) cu capul din centrarea lui Vădrariu.
2-3: A. Antohi (min. 87) şut din 12 m.