14.09.2009,  13:02:49 | 0 comentarii | 276 vizualizari
Fotbal, Liga a II-a, seria a 2-a „Bătaie” în patru!
de Genu TUȚU
* Interesantă lupta din vârful clasamentului, cu patru echipe ce se bat pentru cele două locuri în Liga I * La fel de sigur, Severinul, Covaci şi CFR Timişoara n-au „faţă” de Liga a II-a * Lângă ele, pe-aproape, FC Silvania, FC Baia Mare, Arieşul Turda se vor bate pentru a rămâne în eşalonul doi
* De remarcat debutul lui Marin Tudorache cu prima victorie a turdenilor în actualul campionat
* CSM Rm. Vâlcea a egalat abia în minutul 3 al prelungirilor
* FC Argeş Piteşti pierde încet, dar sigur, trenul spre Liga I.

Minerul Lupeni - CS Otopeni 2-2 (1-1)
Frica de victorie!

Lupeniul a ratat o victorie pe care a avut-o la un moment dat în mână, dar pe care nu a ştiut să o gestioneze.
Echipa lupeneană nici măcar nu a acuzat şocul golului primit în minutul 18, reuşind în continuare un joc avântat, cu Daj, Gego şi Gideon în prim-plan, culmea, jucători care aveau să fie schimbaţi până la finalul meciului! Golul egalizator marcat de lupeneni în min. 32 avea să fie prefaţat de „capul” lui Gideon (min. 25), razant pe lângă poartă şi şutul impecabil tras de Nicu Câmpean (min. 31) de la 35 m, puţin pe lângă poarta lui Nae.
Au venit apoi minutele bune de după pauză, golul de 2-1 marcat de Gideon fiind „anunţat” de excelenta lovitură liberă (min. 60) expediată de la 20 m de G. Luca, respinsă miraculos de Nae. Publicul simte echipa, o încurajează frenetic dar în teren nu mai sunt nici Daj, nici Gego, nici Gideon. Toate schimbările s-au făcut pentru a crea o „autobază” în faţa porţii lui Ciucă. Apărarea tremură, Otopeniul simte moliciunea Lupeniului, iese viguros la atac, creează faze frumoase şi marchează cu şase minute înainte de final golul care smulge Minerului două puncte, poate nemeritat...
„Am procedat bine...” declară antrenorul Petre Gigiu după meci, referitor la schimbări. „Nu uitaţi că am făcut 2-1 fără Daj si Gego în teren, dar la acest scor Otopeniul - care vine, totuşi, din Liga I - a venit cu mingi înalte înspre careul nostru şi era firesc să apară un jucător de gabarit precum Paşca în centrul defensivei. Din păcate, un marcaj greşit în minutul 87 al apărătorilor a dus la acel gol egalizator, care ne-a frustrat de o victorie”.

Minerul Lupeni (antrenor Petre Gigiu): Ciucă - I. David, Câmpean, Pocian, Neacşu - Omoduemuke, G. Luca, Daj (min. 73 Bozian), R. Cristea - Gideon (min. 83 Paşca), Gego (min. 71 Diaconescu).
 CS Otopeni (antrenor Liviu Ciobotariu): Nae - A. Sava, Ivan, Onuţ, M. Constantinescu - Ciotolan (min. 71 Vătavu), B. Panait, Pană, Kalle - Celpan (min. 80 S. Constantin), I. Savu.
Arbitru: Romulus Pop - Tg. Mureş.
Spectatori: 1.000