31.08.2014,  19:35:42 | 0 comentarii | 1125 vizualizari
Pe terenul stadionului Central din Vulcan, / Meci lipsit de emoţii
de Gheorghe OLTEANU
Frumos început de campionat pentru CS Vulcan. Scorul de 3-0 cu care s-a sfârşit întâlnirea avută de către vulcăneni, sâmbătă, pe teren propriu, cu Gloria Geoagiu putea fi şi mai mare, date fiind ocaziile mari de tot avute de către, însă ratate, din păcate.

Nu trebuie, însă,
uitată nici „contribuţia”, mai ales în prima parte a jocului, a arbitrului de centru Marius Coroiu. Deveanul le-a dăruit gazdelor nu mai puţin de şase cartonaşe galbene, unul după altul, pentru faulturi sau intervenţii pentru care nu ar fi trebuit să-şi obosească mâna, ca să le arate. De fapt, scopul a fost altul, acela de a fragmenta jocul, asta ca să nu folosesc termenul „tehnic” specific stadioanelor, acela de a le f…te” pe gazde. Cuvânt cu adâncă rezonanţă în astfel de prilejuri,  pronunţat, la nervi, de către mai toţi din staff-ul vulcănenilor.

Din fericire,
pentru el, desigur, după ameninţările directe primite la pauză, dar şi la sfatul observatorului federal, în repriza a doua omul în negru şi-a schimbat complet modul de a arbitra. Înainte să vă spun câteva despre acest prim meci al vulcănenilor în campionatul de abia început, sunt sigur că suporterii echipei vor să ştie câte ceva şi despre schimbările care au avut loc în team. Fie că aţi auzit de la nu mai ştiu cine, fie că aţi citit în alte ziare, eu vi le amintesc, totuşi, fiindcă le-am luat de la o sursă oficială. De la Neluţu Pantilimon, preşedintele CS Vulcan.

Aşadar,
au plecat din echipă Daniel Răboj şi Daniel Bulimeş. Ambii duşi la Universitatea Petroşani. Adrian Rasol şi Florin Palade cică ar fi în străinătate. Am zis la condiţional optativ, fiindcă pe cel din urmă l-am văzut după meci, pe când părăseam stadionul. Vorbea cu mama Roşienilor şi cu cele două prietene ale fraţilor Ion şI Adi, foştii lui coechipieri. Nou veniţii la CS Vulcan sunt portarul Romulus Bobu, adus de la Haţeg, împreună cu alţi doi fotbalişti haţegani: mijlocaşii Mihai Simioneac şi Robin Perşe. De la Universitatea Petroşani a venit la Vulcan Ionuţ Coldea, iar ultima achiziţie este „stranierul” Vadim Carabeţchi, moldovean de dincolo de Prut, din Basarabia, venit să studieze la Petroşani.

Pe de-a-ntregul,
echipa mare de fotbal a Vulcanului, cu rezerve cu tot, îi mai are în componenţă, pe lângă jucătorii amintiţi, pe Florea Dacian, Adrian Roşian, Robert Osiac, Gelu Pavel, Ion Roşian, Sergiu Maier, Ovidiu Lavric, Andrei Miclăuş, Ion Radu, Daniel Şuţă, Florin Rus, Radu Pantilimon, Gabriel Nistor şi Gabriel Rădulescu, ultimii trei promovaţi din echipa de juniori. Antrenor principal a rămas acelaşi Marius Szoradi, iar lângă el se află, ca secund, Ion Radu. Care, ca şi în meciul de acum, nu s-a sfiit să se echipeze corespunzător şi să intre pe teren ca jucător. Antrenorul portarilor Lucian Băncilă şi Andrei Nicoliţoiu este Romulus Bobu.

Primul care reuşeşte
să introducă mingea în poarta masivului portar oaspete (unul mai mare şi mai greu chiar şi decât Şuţă al nostru!) a fost Sergiu Maier. Faza s-a petrecut în minutul 26 când atacantul vulcănean l-a observat pe apărătorul buturilor adverse ieşit bine din careul de şaisprezece. Tipul şi-o fi închipuit că vulcăneanul o să mai meargă cu mingea la picior, dar s-a înşelat. Şutul lui Maier, executat de la mijlocul terenului, a trimis mingea acolo unde-i era locul. În aţele porţii. „Niciunde nu am mai văzut un asemenea gol”, a mieunat „Motanu”, Sorin Stângă pe numele lui de fotbalist veteran, aflat lângă banca cu jucătorii de rezervă ai CS Vulcan. Al doilea gol pe care Şoni Trestian, alături de care eram, l-a numit antologic, ca şi pe primul, de fapt, a fost produs, patru minute mai târziu, de către Ionuţ Coldea. Tot cu un şut puternic pe poartă, tot de la distanţă, dar, de data asta, din partea dreaptă a terenului. Până în repriza a doua nu intervine nicio modificare de scor. Asta, după cum ziceam undeva la început, şi „mulţumită” arbitrului de centru Marius Coroiu, care a avut grijă ca, atunci când vulcănenii ameninţau poarta oaspeţilor, să-i oprească pe rapid cu cartonaşul galben.

Să nu se înţeleagă, acum,
că băieţii din Geoagiu nu au făcut nimic. S-au mişcat foarte bine jucătorii antrenaţi de Lucian Chira, iar asta s-a văzut în repriza secunda care, după mine, a fost mai dinamică decât prima. Portarul vulcănean a fost pus la câteva încercări când a fost vorba de lovituri libere. Executate cu măiestrie de către un jucător chel, recunoscut ca specialist la asemenea faze. Culiţă Lavric a avut o mare ocazie de a majora scorul, numai că, la meciul acesta, şi-a lăsat norocul la vestiar: a lovit mingea cu capul, iar aceasta trecut razant, la milimetru, pe lângă transversala porţii. Aportul lui a fost însă decisiv la înscrierea celui de-al treilea gol al vulcănenilor, cu aproximativ un sfert de oră înainte de fluierul final. De la portarul oaspete, care o respinge de la un şut al lui Maier, mingea defilează şi ajunge la Lavric, care, inspirat, o direcţionează spre Vadim Carabeţchi care înscrie. Este 3-0 pentru CS Vulcan şi nimic, chiar şi în cele patru minute de prelungiri, nu a mai modificat scorul ăsta. Deşi, cu câteva secunde înainte de final, Bobu a fost din nou pus la încercare cu o lovitură liberă executată de către specialistul echipei oaspete.