02.10.2014,  11:53:31 | 1 comentariu | 1299 vizualizari
Au luat-o, nu glumă! / RCM Timişoara – Ştiinţa Petroşani 110-0 şi vin “tarzanienii” la Petroşani
Echipa de rugby Ştiinţa Petroşani a pierdut la un scor neverosimil întâlnirea din Cupa României, cu RCM Timişoara. Cu 110 la 0 s-au impus bănăţenii într-un joc fără istoric şi fără miză. Majoritatea punctelor au fost înscrise în repriza a doua, la pauză scorul fiind de 49-0. Cu siguranţă, eşecul este unul destul de usturător pentru elevii lui Alexandru Lupu, care sperau să limiteze proporţiile scorului şi, de ce nu, să lase o impresie frumoasă. Sâmbătă, la Petroşani va veni nimeni alta decât campioana Ştiinţa Baia Mare, tot pentru un meci ce va conta pentru Cupa României. CSM Ştiinţa Baia Mare are în componenţa sa jucători neozeelandezi, iar ultimul transfer este tot un astfel de jucător, Jeremy Cave, care joacă pe postul de centru. Are 1,90 metri înălţime, 95 de kilograme şi este născut în Lower Hutt, Noua Zeelandă. Ultima echipă la care a jucat este Tauronga Sports din Noua
Zeelanda. Aşadar vin vedete la Petroşani, despre care oficialii Ştiinţei spuneau că arată mai ceva ca Tarzan.
“RCM Timișoara a avut parte mai mult de un antrenament decât de un meci oficial în fața Științei Petroșani în al doilea meci al bănățenilor din Cupa României. Diferența de valoare dintre echipe se reflectă perfect în scorul final, 110-0, care putea fi mai mare dacă gazdele jucau cu toți titularii, sau dacă arbitrul lăsa partida 80 de minute, el fluierând mai repede cu mai bine de 8 minute finalul”, vuieşte presa din Banat. În ciuda diferenței enorme, RCM chiar a „desenat” frumos pe teren. S-au marcat 16 eseuri, un nou record pentru RCM, 7 în prima repriză și 9 în al doilea mitan. Și un lucru cu adevărat inedit s-a întâmplat în chiar primul minut de joc: arbitrul central Răduță a făcut o întindere și a fost înlocuit cu asistentul Florin Bonea, iar în locul acestuia a intrat Cătălin Fercu. Returul acestei partide se va disputa săptămâna viitoare pe același stadion. “Două cuvinte și despre Petroșani… Echipa evoluează în liga a doua, este compusă din mulți jucători tineri, care au încercat să joace, nu s-au dat la o parte și nu au abandonat competiția, așa cum a făcut-o echipa din Arad, pentru al doilea an la rând”, sunt cuvintele de laudă din partea gazdelor la adresa petroşenenilor.