05.10.2014,  19:17:33 | 1 comentariu | 598 vizualizari
Echipa CS Vulcan s-a întors victorioasă din incursiunea asupra dacilor de la Orăştie
de Gheorghe OLTEANU
Şi-au revenit bine vulcănenii după scorul neaşteptat pentru ei, înregistrat, în cealaltă etapă, la ei acasă, în compania fotbaliştilor uricăneni. Când, ia să ne reamintim, că nu strică, fumurile de mari vedete care li se învârteau pe la cap i-au detronat de pe primul loc din clasament.

Nu a fost
nevoie ca omul de la centrala termică să le oprească apa caldă, pentru ca băieţii de la CS Vulcan să aibă parte de un duş rece. A trebuit doar ca Pantilimonii, adică Neluţu şi frate-său Ghiţă, să intre peste ei în vestiar şi să le vorbească pe limba lor. Şi, fără alte comentarii, bag de seamă că dialogul acesta în limbaj fotbalistic i-a trezit şi le-a mai scos vedetismul din cap. Pentru cât timp rămâne de văzut.

Important e că,
sâmbătă, la Orăştie echipa vulcăneană a fost activă încă din primele minute de joc. Numai că, aşa cum li se întâmplă băieţilor, de foarte multe ori, şi acasă, tot ce au întreprins la poarta gazdelor s-a finali­zat cu ratări. A ratat Maier când a fost singur cu portarul, apoi a avut ghinion Coldea. Numai că, spre uşurarea oficialilor vulcăneni şi a întregii echipe, în minutul 16 a apărut şi faza menită să-i îmbucure. De la circa optsprezece metri, Miclăuş şi-a potrivit meseriaş balonul şi l-a trimis, imparabil, în poarta Orăştiei.

După golul acesta,
sub dominarea clară a oaspeţilor, a reînceput defilarea ratărilor jucătorilor antrenaţi de Marius Szoradi. Marea ratare a fost cea în care Maier nu a reuşit să trimită în aţe balonul şutat de pe punctul de var, în urma unei lovituri de pedeapsă acordate ca urmare a faultului al cărui subiect a fost el însuşi. De momentele de derută care au urmat acestei ratări profită băieţii din Orăştie care, la foarte puţin timp după faza cu lovitura de pedeapsă a vulcănenilor, reuşesc să egaleze printr-un şut de la şaisprezece metri. Când mai erau cam optsprezece minute de joc din prima repriză, Szoradi îl trimite în teren pe Robi Perşe.

O manevră inspirată,
se vede treaba, pentru că autorul golului al doilea al CS Vulcan a fost chiar noul introdus în joc. Ion Mugurel Radu îi centrează la fix mingea lui Perşe, iar acesta înscrie. Este 1-2, iar băieţii se duc cu un alt moral la vestiar, ca să-şi petreacă pauza regulamentară. Reveniţi în teren. vulcănenii joacă ceva mai atent, dovadă fiind pasele construite ca la carte cu care se apropie constant de poarta echipei gazdă. Cel care, spre final, reuşeşte să facă linişte în tribuna stadionului din Orăştie a fost Palade. Acesta primeşte mingea de la Ion Roşianu şi-l execută fără drept de apel pe portarul Orăştiei. Care portar, fie vorba între noi, a prestat destul de bine în meciul acesta.

Scorul cu care s-au întors
de la Orăştie şi înfrângerea pe care Lupeniul a suferit-o la Deva le-au permis celor de la CS Vulcan să revină pe primul loc în clasament. Ca să rămână pe el va trebui ca vulcănenii să-şi dea obolul de sudoare. Mai întâi acasă, miercuri, acum, în etapa intermediară pe care o au cu Petrila, şi, apoi, în partida de sâmbătă de la Deva. Două meciuri grele pe care tandemul de antrenori Marius Szoradi – Ion Mugurel Radu le tratează cu maximum de atenţie. Despre cel în compania devenilor Marius s-a ferit să facă vreun comentariu. Mi-a zis doar atât: “Stai un pic, ca să trecem de petrileni, pentru că ştii bine cum iese de fiecare dată când ne întâlnim cu ei!”.