09.04.2010,  18:46:32 | 0 comentarii | 283 vizualizari
C.S. Vulcan cu două egaluri - unul acasă şi un altul în deplasare
de Gheorghe OLTEANU
Din motive bine întemeiate, nu am putut să merg la meciul pe care C.S. Vulcan l-a avut acasă în sâmbăta dinaintea Învierii Domnului. În momentul acela, Dacicus Orăştie, echipa oaspete, era pe locul al doilea în clasamentul Ligii a IV-a. Aşadar, Neluţu Pantelimon nu vorbea prostii când, înainte de asta, zicea că acesta va fi un meci greu.

O echipă bună cu un portar excepţional. Cam asta este, foarte pe scurt, formaţia de la Orăştie. Care a deschis scorul chiar în prima repriză a partidei printr-o lovitură de la 11 metri. Oaspeţii au condus până în repriza a doua, când Sergiu Maier, nou-venitul în echipa vulcăneană, a egalat. A făcut-o printr-un şut executat
dintr-o construcţie de toată frumuseţea. Cine-i acest Maier? Este unul dintre foştii componenţi ai echipei de la Haţeg. Recent autodesfiinţată, după cum se ştie. De la care acest Sergiu Maier şi Ciprian Roşca au venit la Vulcan, iar alţi trei jucători au ajuns la Uricani. Scorul de la Vulcan era cât pe ce să nu rămână 1-1. Asta, pentru că, în ultimul minut al prelungirilor, Roşianu a ratat o lovitură de pedeapsă. A executat-o el ca meseriaşu’, numai că portarul de la Dacicus, băiatul acela de milioane pe care l-a admirat toată lumea, a scos balonul ca artistu’!

Meciul de miercuri, 7 aprilie,  pe care Vulcanul l-a jucat, în deplasare, în compania Zarandului Crişcior, s-a terminat cu acelaşi scor: 1-1. Golul gazdelor a venit, aşa cum se cade, în repriza întâi. Oaspeţii, adică vulcănenii, au înscris când le-a venit sorocul, în repriza secundă. Dintr-o lovitură de pedeapsă executată de acelaşi Maier, pe care vi l-am prezentat câteva rânduri mai înainte.

Cu aceste două egaluri, unul acasă şi al doilea în deplasare, echipa C.S. Vulcan rămâne pe locul 5 în clasament. Loc de pe care nu se va mişca chiar şi dacă, acum, sâmbătă, 11 aprilie, iese învingătoare în meciul cu Călanul. Asta pentru că, îmi explica Neluţu Pantelimon, Uricaniul a bătut acasă şi are cu un punct mai mult ca vulcănenii.