17.02.2015,  20:07:16 | 0 comentarii | 704 vizualizari
Astăzi, / Premierea celor mai buni sportivi ai judeţului
de Loredana JUGLEA
În sfârşit, cei mai buni sportivi hunedoreni ai anului 2014 îşi vor primi premiile, astăzi, de la ora 14:00, în cadrul „Galei Sportului Hunedorean”.
 
Manifestarea va avea
loc la Deva, în organizarea Direcţiei pentru Sport şi Tineret, la sediul Inspectoratului Judeţean Şcolar. Reprezentanţii DJST Hunedoara au aşteptat până când programul le-a permis gimnastelor (care ocupă jumătate din locurile de la disciplinele olimpice) să fie prezente la festivitatea de premiere, lucru care s-a mai întâmplat de câteva ori şi în trecut.
Andreea Munteanu (CNS „Cetate” Deva, gimnastică), la sporturi olimpice, şi Ana Maria Gherghel (CS Comexim Lupeni, fotbal-tenis), la sporturi neolimpice, sunt liderele topurilor celor mai buni sportivi hunedoreni pe anul 2014.
Cu promisiunea că e pentru ultima dată, republicăm cele două clasamente la disciplinele olmpice şi neolimpice. 
 
Discipline sportive olimpice
1. Andreea Eugenia MUNTEANU, senioară, CNS Cetate Deva, gimnastică artistică; antrenori: Adela POPA, Ioan COROIU.  Principalele rezultate: locul IV cu echipa, la Campionatul Mondial Nanning, China (3-12 octombrie); campioană europeană cu echipa la Campionatul European de Sofia, Bulgaria (12-18 mai); medaliată cu aur la concursurile internaţionale de la Avoine (Franţa) şi Esolo (Italia); dublă campioană naţională la bârnă şi cu echipa; vicecampioană naţională la sol.
2. Ştefania STĂNILĂ, senioară, CNS Cetate Deva, gimnastică artistică; antrenori: Adela POPA, Ioan COROIU.  Principalele rezultate: locul IV cu echipa, la Campionatul Mondial Nanning, China (3-12 octombrie); campioană europeană cu echipa la Campionatul European de Sofia, Bulgaria, 12-18 mai; medaliată cu aur la concursul internaţional de la Avoine (Franţa); campioană naţională cu echipa, vicecampioană naţională la individual compus şi medaliată cu bronz la sol şi sărituri.
 
3. Anamaria OCOLIŞAN, senioară, CNS Cetate Deva, gimnastică artistică; antrenori: Adela POPA, Ioan COROIU. Principalele rezultate: locul IV cu echipa, la Campionatul Mondial Nanning, China (3-12 octombrie); campioană naţională cu echipa şi medaliată cu bronz la sărituri şi paralele.
4. Laura JURCA, junioară, CNS Cetate Deva, gimnastică artistică; antrenori: Adela POPA, Ioan COROIU.  Prin­cipalele rezultate: vicecampioană europeană la 
individual compus, medaliată cu bronz la echipe şi sărituri la Campionatul European de Junioare Sofia (Bulgaria) 12-18 mai; locul IV la sărituri şi sol la Jocurile Olimpice ale Tineretului de la Nanning (China), 16-18 august; medaliată cu argint la echipe şi sol, şi cu bronz la sărituri la concursul internaţional  de gimnastică artistică de la Esolo (Italia); medaliată cu aur la echipe şi cu bronz la individual compus la concursul internaţional  de gimnastică artistică de la Avoine (Franţa).
5. Andreea IRIDON, junioară, CNS Cetate Deva, gimnas­tică artistică; antrenori: Adela POPA, Ioan COROIU.  Principalele rezultate: vicecampioană europeană la bârnă şi sol, medaliată cu bronz la echipe la Campionatul European de Junioare Sofia (Bulgaria); medaliată cu argint la echipe şi cu bronz la bârnă la concursul internaţional  de gimnastică artistică de la Esolo (Italia); medaliată cu aur la  echipe şi individual compus la  concursul internaţional de gimnastică artistică de la Avoine (Franţa); vicecampioană naţională la paralele şi medaliată cu bronz la individual compus şi bârnă.
6. Oana NICOLAESCU, junioară, SCM Deva, judo, antrenor: Ramona ENACHE. Principalele rezultate: locul VII (asimilat VI) la Campionatul Mondial Juniori U21, Fort Lauderdale, SUA, 22-26 (octombrie); medaliată cu aur la Cupa Europeană de Juniori de la Lignano, Italia; locul V (asimilat  IV) la Cupa Europei de Juniori de la Praga (Cehia);  locul VII (asimilat VI) la Cupa Europei de Juniori de la Paks (Ungaria); medaliată cu bronz la Campionatele Naţionale de Juniori.
7. Florentina MARINCU, junioară, CNS Cetate Deva, atletism, antrenor: Nicolae ALEXE. Principalele rezultate: medaliată cu argint la Grand Prix-ul de la Praga (Cehia); medaliată cu argint şi bronz la Campionatele Internaţionale de la Cluj; campioană şi vicecampioană naţională la viteză şi lungime la senioare; campioană şi vicecampioană naţională de tineret la viteză şi lungime; dublă campioană naţională de juniori la viteză şi lungime.
8. Sorin DOBONDI, junior, CSS Hunedoara, box, antrenor: Ilie CAPTARI. Principalele rezultate sportive: locul V la Campionatele Europene de Tineret de la Zagreb (Croaţia); medaliat cu aur la Cupa României de tineret.
9. Andrei DELIU, junior, SCM Deva, atletism, antrenor: Florin BUCUR. Principalele rezultate sportive: locul IV la Campionatul Balcanic seniori, Piteşti; medaliat cu argint la Campionatele Internaţionale de Atletism, Cluj Napoca; campion naţional de seniori, sală şi aer liber; campion naţional de tineret, sală şi aer liber.
10. Alexandru BĂDEAŢĂ, junior, CSS Hunedoara, nataţie, antrenor: Anca BĂJAN. Principalele rezultate sportive: campion naţional de seniori la 400m mixt şi medaliat cu bronz la  200 m mixt; vicecampion naţio­nal la 400 m mixt şi medaliat cu bronz la 200 mixt; campion naţional de juniori 400 m mixt, vicecampion naţional la 200 m spate, 200 m mixt, 50m spate, 100 m mixt şi medaliat cu bronz la 100 m spate - bazin 25 m.
10. Simona BĂNCILĂ, senioară, SCM Deva, tir cu arcul, antrenor: Viorel HABIAN. Principalele rezultate: campioană naţională Outdoor, individual şi cu echipa; vicecampioană naţională Indoor; medaliată cu aur la Cupa României - seniori.
 
Discipline sportive neolimpice
1. Ana Maria GHERGHEL, tineret, CS Comexim Lupeni,  fotbal–tenis, antrenor: Dima DRUNCEA. Principalele rezultate sportive: 5 titluri de campioană mondială de seniori la simplu, dublu, triplu, dublu mixt, triplu mixt şi 2 titluri de campioană mondială de tineret la dublu mixt şi triplu mixt la Campionatul Mondial de Fotbal-Tenis, Nicosia (Cipru, 18-24 octombrie); 
2. Anamaria RIZESCU, tineret, CS Comexim Lupeni,  fotbal-tenis, antrenor: Dima DRUNCEA. Principalele rezultate: 2 titluri de campioană mondială de seniori la dublu, şi triplu şi 2 titluri de campioană mondială de tineret la dublu mixt şi triplu mixt la Campionatul Mondial de Fotbal-Tenis, Nicosia (Cipru, 18-24 octom­brie).
3. Răzvan VORNICU, junior, CS Comexim Lupeni, fotbal-tenis, antrenor: Dima DRUNCEA. Principalele rezultate: campion mondial de tineret la triplu mixt şi 3 titluri de campion mondial de juniori la simplu, dublu şi triplu la Campionatul Mondial de Fotbal-Tenis, Nicosia (Cipru, 18-24 octombrie).
4. Letiţia BIVOLARU, tineret, CS Comexim Lupeni,  fotbal-tenis, antrenor: Dima DRUNCEA. Principalele rezultate: campioană mondială de seniori la triplu, Campionatul Mondial de Fotbal-Tenis, Nicosia (Cipru, 18-24 octombrie).
4. Mariana LICA, tineret, CS Comexim Lupeni, fotbal-tenis, antrenor: Dima DRUNCEA. Principalele rezultate: campioană mondială de seniori la triplu mixt, Campionatul Mondial de Fotbal-Tenis, Nicosia (Cipru, 18-24 octombrie).
5. Cosmin PÂRVA, junior, CS Extrem Fighting Vulcan, Kempo, antrenor: Florin MÂRZA. Principalele rezultate: vicecampion mondial de juniori la full kempo şi knockdown, medaliat cu bronz proba submission kempo la Campionatul Mondial de Kempo de la Budapesta; vicecampion european de juniori la pankration şi medaliat cu bronz la proba pankration No-Gi, la Campionatele Europene de Kempo Juniori de la Bucureşti.
6. Andra DANILIUC, junioară, CS Heian Deva, Karate WKC, antrenor: Marius BIJI. Principalele rezultate sportive: campioană europeană de seniori, kata shito-ryu individual, la Campionatul European WKC, Verona (Italia); 2 titluri de campioană naţională de seniori.
7. Daniel POPOVICI, junior, CS Comexim Lupeni, fotbal-tenis, antrenor: Dima DRUNCEA. Principalele rezultate: campion mondial de juniori la dublu la Campionatul Mondial de Fotbal-Tenis, Nicosia (Cipru); 4 titluri de campion naţional de juniori.
7. David LICA, junior, CS Comexim Lupeni, fotbal-tenis, antrenor: Dima DRUNCEA. Principalele rezultate: campion mondial de juniori la triplu la Campionatul Mondial de Fotbal-Tenis, Nicosia (Cipru); 4 titluri de campion naţional de juniori.
8. Valentin BOZAN, junior, CS Cobra Deva, Taekwon Do ITF, antrenor: Iosif AMBRUŞ. Principalele rezultate: campion european la proba power echipe, vicecampion european spargeri forţă echipe şi medaliat cu bronz lupta individual, la Campionatul European de Taekwondo ITF - juniori de la  Riccione (Italia).
9. Alexandra POP, senioară, CSM Jiul Petroşani, karate, antrenor: Radu POLIFRONIE. Principalele rezultate: medaliată cu bronz la Campionatul European de Seniori de la Nove Zamky (Slovacia); vicecampioană naţională de senioare şi medaliată cu bronz la kumite individual.
10. Robert SEBEŞI, junior, CSM Jiul Petroşani, karate, antrenor: Radu POLIFRONIE. Principalele rezultate: campion european la Campionatul European de karate de la Nove Zamky (Slovacia); campion naţional de juniori la individual şi echipe, medaliat cu bronz la kumite individual.


Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.




Îți dorești o presă liberă și independentă? Alege să o susții!

Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre.

Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Ziarul Vaii Jiului SRL. 
CONT LEI: RO94BTRL02201202K91883XX, 
deschis la Banca Transilvania.

Payments through Paypal




Comentarii articol (0 )

Nu exista niciun comentariu.

Adauga comentariu
  Numele tau:


  Comentariul tau:


  C창t fac 6 ori 5  ?  


   DISCLAIMER
   Atentie! Postati pe propria raspundere!
   Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii


* * *
Îți dorești o presă liberă și independentă?
Alege să o susții!



* * *










* * *
Promovare
Catalog Sisteme Expo
0721 722227
Display-uri
Publicitare 2020
0721 722227
Promoţionale 2020
office [at] confortmedia.ro
0721 722227






Publicitate
Newsletter