23.03.2015,  20:15:53 | 0 comentarii | 969 vizualizari
Fotbal / Liga a IV-a
Etapa favoritelor
Etapa din week-end-ul trecut a fost clar etapa primelor trei clasate. Acestea au reuşit să se impună în faţa competitoarelor. Hercules Lupeni a făcut legea la Minerul Uricani, de unde a venit cu un scor de 4-1, care nu necesită prea multe comentarii. Lidera Cetate Deva s-a impus, nu fără probleme, la Inter Petrila, în minutele de prelungire al unui joc pe care gazdele l-au contestat din punct de vedere al arbitrajului. O altă favorită, Şoimul Băiţa, s-a impus cu  4-1 în deplasarea de la Gloria Geoagiu. În concluzie, toate cele trei au venit cu puncte maxime din deplasare.

Mulţumiţi de egal
CSM Dacia 2010 Orăştie - CSM Jiul Petroşani: 1-1 (1-0)
Spre mulţumirea antrenorului Sorin Ghiţan, jucătorii Jiului au venit cu un egal din deplasarea de la Dacia Orăştie.
„Avem o echipă de copii. Cum să nu fim mulţumiţi de acest rezultat?!”, a declarat Ghiţan. Unicul gol al jiuliştilor a fost marcat de juniorul Cornel Graur în debutul celei de-a doua reprize.
CSM Dacia Orăştie: A. Pintescu (căp.) – A. Borza, N. Moisesc, L. Popa, A. Şerban (S. Chira - min. 58), M. Stârc (M. Zamfirache - min. 69), I. Ioniţă, Cr. Bindea, Gh. Ardelean, M. Lupşa, Fl. Stoica.
A înscris: Adi Şerban (min. 43).
În minutul 47, Alin Borza a văzut cartonaşul roşu.
Antrenor: Cosmin Firu.
CSM Jiul Petroşani: D. Ştefănoaica – Cl. Călin, D. Pavel (căp.), C. Irina, Al. Nicu, Al. Daj, D. Ilie (M. Sabin - min. 86), C. Graur (B. Vrabie - min. 90+4), D. Stoica, D. Roşianu (C. Dumitrescu - min. 90+3), M. Popa.
A înscris Cornel Graur (min. 48).
Antrenor:  Sorin Ghiţan.
Arbitri: Florin Anca, Daniel Roman şi Tiberiu Hajdu (Deva).
Observator: Lucian Jorza (Cristur).

Meci echilibrat
AS Aurul Certej – CS Universitatea Petroşani: 3–2 (2–2)
După ce la pauză scorul a fost egal, 2-2, Universitatea Petroşani a pierdut greu, în deplasare, la Aurul Certej.
Soarta meciului s-a decis cu 15 minute înainte de final, când gazdele au înscris golul victoriei. Reuşitele jucătorilor petroşeneni le aparţin lui Bulimej şi Raboj.
AS Aurul Certej: Al. Botezat – Ov. Tescu, D. Botezat, D. Părău (B. Ciobanu - min. 73), C. Ungur (căp.), R. Gal (C. Horţ - min. 43), C. Vasiu, Ad. Uruci, A. Torok (R. Siklodi - min. 80), R. Stoica (N. Pascu - min. 61), Fl. Cibian.
CS Universitatea Petroşani:  Fl. Negrea – R. Arcuşi, D. Raboj (M. Tămăşiloni - min. 88), R. Marton, V. Negrea, I. Bulimej, I. Gavriluţi (căp.), Ad. Puian (I. Driu - min. 32), Ov. Popesc, L. Plic (Al. Plăcintă - min. 66), A. Răducu (M. Grigoraş - min. 52)
Goluri: Bulimej (min. 20) şi Raboj (min. 39).
Antrenor: Gabriel Niţu.
Arbitri: Alexandru Bălan (Deva ), Cristian Petrean (Deva) şi Andi Igna (Sântuhalm).
Observator: Sorin Ciotlăuş (Deva).

Hercules şi-a arătat muşchii
Minerul Uricani – AS Hercules Lupeni: 1–4
Aspru muştruluiţi de antrenorul Dan Voicu pentru egalul din etapa trecută de pe teren propriu, jucătorii lui Hercules Lupeni şi-au revenit şi au câştigat fără drept de apel partida, din deplasare, cu Minerul Uricani. Unul dintre jucătorii urecheaţi de Dan Voicu, atacantul Darius Ursachi, a reuşit să marcheze.
ACS Minerul Uricani: Tr. Câmpean (Al. Beleni - min. 59) – A. Boroghină, B. Bălănean, D. Suvac (Fl. Maria - min. 46), A. Vaida (I. Picior - min. 72), R. Vâlcică, D. Scurtu (V. Mihăilescu - min. 70), D. Erdos, A. Dărăbană, E. Proteasa (căp.), P. Romanesc.
A înscris Andrei Vaida (min. 37).
Antrenor: Neculai Baltaru.
AS Hercules Lupeni:  Ad. Farcaş – M. Ciorîia, A. Curetean (D. Savu - min. 60), M. Dumitrescu, A. Crişan (M. Pop - min. 55), Andrei Harangozo, Al. Cojocaru, Cr. Ciocârlan (căp.), Alex. Harangozo, R. Moldovan (I. Brînduşa - min. 46), Darius Ursachi.
Goluri: Darius Ursachi (min. 10), Andrei Harangozo (min. 49), Ioan Brînduşa (min. 51 şi min. 57).
Antrenor: Dan Voicu.
Arbitri: Radu Danciu (Orăştie), Alin Saraol (Deva) şi Marius Corui (Deva).
Observator: Remus Azamfirei (Vulcan).

Au învins şi în 10
CSA Aurul Brad – CS Vulcan: 2–0 (0–0)
CS Vulcan a pierdut, în deplasare, la Aurul Brad. după un meci în care s-a lăsat cu o eliminare pentru echipa gazdă, care din minutul 30 a rămas în 9 jucători de câmp.
Gazdele au închis tabela de marcaj la scorul de 2-0, ultimul gol fiind marcat cu patru minute înainte de final.
CSA Aurul Brad: M. Ilea – I. Lazăr, I. Bisorca, M. Leaha (căp.), R. Filipaş, Cl. Luluşa (L. Cristea - min. 64), D. Ciocan, A. Rucăreanu (I. Filipaş - min. 85), M. Raţ (M. Bănărescu - min. 77), V. Miclean, M. Vurdea (Andrei Lup - min. 56).
Goluri: Mihai Leaha (min. 50 şi min. 86).
Antrenor: Alin Gomoi.
CS Vulcan: L. Băncilă – (A. Pîrvulescu - min. 87), D. Florea, S. Stîngă, M. Butură, R. Roşca, A. Miclăuş, Ov. Lavric, S. Maier (căp.), Ad. Roşian, I. Roşian, R. Osiac (S. Szalacsi - min. 61).
Antrenor:  Marius Szoradi.
Arbitri: Sergiu Stanca (Orăştie) – Leopold Herţeg (Băcia), Raul Popa (Hunedoara).
Observator: Răzvan Iacob (Deva).

Meci frumos, nervozitate pe final
CS Inter Petrila – CNS Cetate Deva: 0–1
Prima clasată în ierarhia Ligii a IV-a Hunedoara, CNS Cetate Deva, s-a impus, cu 1-0, în meciul din deplasare cu Inter Petrila, printr-un gol marcat în minutele de prelungire.
A fost un joc echilibrat cu ocazii clare de gol pentru ambele formaţii, care au scos de două ori mingea de pe linia porţii. Marcarea golului în ultimele minute de prelungiri a încins spiritele. Petrilenii au protestat îndelung după marcarea golului, iar portarul lor, Marius Haring, a primit cartonaşul roşu, în urma injuriilor şi ameninţărilor pe care acesta le-a adus la adresa centralului Gavrilă pe care l-a şi scuipat.
CS Inter Petrila: M. Haring – Ad. Agapi, Ad. Dolha, I. Florea (S Ungureanu - min. 80), Ad. Duma (I. Androne - min. 20) (D. Miron - min. 90), A. Bocu, Fl. Dobre, L. Coste (Dumitru Ursachi - min. 90), Ad. Câmpean (căp.), C. Borbely, B. Horvath.
Eliminare: Marius Haring (min. 90).
Antrenor: Aurel Moldovan.
CNS Cetate Deva: V. Iancău – Ad. Dosan, M. Sumuţiu (căp.), Al. Doboş (Fl. Ungureanu - min. 65),  J. Vajda, N. Cărăvan, R. Lintaru (D. Jude - min. 90+3), Ad. Pribac (R. Kelemen - min. 90+1), S. Boloş (N. Chelariu - min. 65), D. Suciu, E. Vîrtan.
A înscris: Nicolae Cărăvan (min. 90).
Antrenor: Marius Sîrbu.
Arbitri: Valentin Gavrilă (Crişcior), Cosmin Obreja (Hunedoara), Roxana Ghenciu (Hunedoara).
Observator: Călin Orbonaş (Ilia).

Alte meciuri
CS Gloria Geoagiu - AS Şoimul Băiţa: 1–4; AS Victoria Călan - Metalul Crişcior Brad: 5-0.
Retezatul Haţeg a stat.

Etapa viitoare
Sâmbătă, 28 martie: Retezatul Haţeg - CS Gloria Geoagiu; „U” Petroşani - CSA Aurul Brad; Metalul Crişcior Brad - ACS Minerul Uricani; AS Hercules Lupeni - Dacia Orăştie 2010; CSM Jiul  Petroşani - CS Inter Petrila; CS Vulcan - AS Victoria Călan. CNS Cetate Deva stă.
Duminică, 29 martie: AS Şoimul Băiţa - AS Aurul Certej

Jucătorii îşi plătesc cartonaşele
Tot mai multe echipe din Liga a IV-a au adoptat un regulament de ordine interioară în ceea ce priveşte disciplina pe terenul de joc. Jucătorii care iau cartonaşe pentru injurii, ori pentru gesturi obscene sunt obligaţi să-şi plătească singuri cartonaşele. Astfel, un cartonaş galben costă 30 de lei şi un cartonaş roşu - 50 de lei.
În partida de campionat dintre Aurul Certej şi Universitatea Petroşani, jucătorii petroşeneni au luat şase cartonaşe galbene, ceea ce înseamnă 180 de lei. De altfel, a fost o etapă a cartonaşelor roşii lăsându-se cu multe eliminări.

S-a rezolvat problema echipamentului
Marius Cucăilă, jucător la Universitatea Petroşani, spune că echipa s-a prezentat într-o vestimentaţie adecvată la meciul de campionat de la Certej, jucătorii primind echipamente noi care au făcut cinste formaţiei studenţeşti.
Marius Cucăilă a declarat nu demult că la un meci de campionat jucătorii Universităţii aveau un  echipament învechit: „Chiar am avut un echipament care ne-a făcut cinste. Din păcate, am jucat cu o echipă de cruci care ne-a învins. Eu spun că decât o victorie în genunchi, mai bine o înfrângere cu capul sus”.