29.03.2015,  19:53:19 | 0 comentarii | 2136 vizualizari
Fotbal / Liga a IV-a
Hercules - noul lider
Pentru că Cetatea Deva a stat în etapa disputată sâmbătă, Hercules Lupeni a profitat şi a revenit pe primul loc în clasamentul la zi. Când a venit vorba să treacă la conducerea eşalonului judeţean, lupenenii nu au stat prea mult la discuţii. Elevii lui Dan Voicu au trecut în galop de Dacia Orăştie, de care au dispus cu 5-0.
Revelaţia sezonului, Inter Petrila, a câştigat, la limită, în deplasare la Jiul Petroşani, cu 1-0.
Surpriza etapei a venit de la Minerul Uricani, care a obţinut prima victorie în deplasare, la Metalul Crişcior.
CS Vulcan s-a impus, acasă, cu 2-1, cu Victoria Călan.
Cetate Deva se află la un punct în spatele lupenenilor în clasamentul la zi.

Rezultate, seniori:
Retezatul Haţeg - CS Gloria Geoagiu: 4-0; Metalul Crişcior Brad - ACS Minerul Uricani: 0-1; AS Hercules Lupeni - Dacia Orăştie 2010: 5-0; CSM Jiul  Petroşani - CS Inter Petrila: 0-1; CS Vulcan - AS Victoria Călan: 2-1.
CNS Cetate Deva a stat.

Etapa viitoare
(sâmbătă, 4 aprilie):
AS Aurul Certej - Retezatul Haţeg; ACS Minerul Uricani - CS Vulcan; Dacia Orăştie 2010 - Metalul Crişcior Brad; CS Inter Petrila - AS Hercules Lupeni; CNS Cetate Deva - CSM Jiul  Petroşani; CSA Aurul Brad - AS Şoimul Băiţa; AS Victoria Călan – „U” Petroşani; CS Gloria Geoagiu stă.

Victorie a vulcănenilor cu Victoria Călan

Oficialii Victoriei Călan nu au uitat că, în tur, CS Vulcan le-a servit şase goluri la ei acasă, fără ca echipa gazdă să dovedească vreunul.

De aceea
e de înţeles bucuria care i-a cuprins, sâmbătă, când, pe „Centralul” vulcănean, Stănculea lor a biruit poarta gazdelor şi a deschis scorul cu 0-1. Asta s-a petrecut în minutul 5, după ce băieţii lui Marius Szoradi au dominat începutul de joc. Numai că a fost de ajuns o greşeală a fundaşilor – una posibil similară cu cea de la Geoagiu -, iar şutul jucătorului numit ceva mai înainte a trimis mingea în poartă.

E bine, totuşi,
că Sorinel „Motanu’” Stângă şi-o fi recunoscut în gând greşeala, fiindcă după aceea, până la fluierul final, nu a mai existat vreo fază cu cântec care să-i poată fi pusă în cârca lui sau a colegului său Roşca. Bucuria oaspeţilor a fost scurtă. După câteva minute, Ion Roşianu reuşeşte egalarea, 1-1, iar jocul este din nou dominat de gazde. Ocaziile de gol curg una după alta, Gelu Pavel ratează de la cinci metri, dar vine henţul din minutul 40 sancţionat cu lovitură de la 11 metri de către arbitrul de centru. Cel care şi-a potrivit mingea pe punctul cu var a fost Răzvan Maier. Şut şi 2-1. Tot în minutele de final ale primei reprize am consemnat pofta de neînţeles pentru faulturi a veteranului Mugurel Radu.

Sancţionat prompt
cu galben, jucătorul-antrenor secund nu s-a lăsat până nu i-a mai secerat şi pe alţi jucători din echipa adversă. Din fericire pentru el şi inexplicabil pentru oficialii de la Victoria Călan, centralul s-a făcut că nu-l vede, aşa că Mugurel a rămas doar cu un cartonaş. Al doilea îl trimitea, evident, la plimbare în afara terenului. Începutul reprizei secunde a fost în întregime al vulcănenilor. Dar, interesant, de câteva ori oaspeţii au reuşit să iasă uimitor de repede din asediul echipei gazde şi să ajungă în apropierea porţii apărate de Lucian Băncilă.

Foarte frumoasă faza
făcută de acesta atunci când - noi, privitorii am zis că e gol – copilul, cum îi zic oficialii secţiei de fotbal, respinge o minge care îi era precis destinată plasei porţii sale. Scorul rămâne tot 2-1, deşi, în ultimele minute, Radu Pantilimon, introdus în locul lui Pârvulesc - care a evoluat meteoric, doar câteva minute -, trimite un şut excelent, din pasa venită de la Ion Roşianu, spre poarta apărată de Roman. Aşadar, o victorie frumoasă şi binemeritată a vulcănenilor în meciul cu Victoria Călan...