26.04.2015,  20:20:10 | 0 comentarii | 793 vizualizari GALERIE:     FOTO
Fotbal / Liga a IV-a
de Gheorghe OLTEANU
O etapă cu goluri gârlă

Liderul CNS Cetate n-a avut prea multe probleme la Vulcan, acolo unde a câştigat cu scorul de 3-1 şi s-a distanţat astfel la cinci puncte de Hercules Lupeni, echipă ce a stat în această etapă.
Runda cu numărul 23 din Liga IV Seniori se numără, cu siguranţă, printre cele mai spectaculoase din acest sezon. Şi asta pentru că Retezatul Haţeg a predat „lanterna”, după un incredibil 8-0 plasat Minerului Uricani, cea care a ţinut, în etapa trecută, în şah, Şoimul Băiţa.
Ultimul loc în clasament a revenit celor de la Crişcior, care au cedat, 1-7, cu CSM Jiul Petroşani. Alte opt goluri s-a mai marcat şi la Geoagiu, acolo unde gazdele au trecut cu 6-2 de Victoria Călan.

Rezultate:
AS Aurul Certej - CSA Aurul Brad: 1-3; Retezatul Haţeg - ACS Minerul Uricani: 8-0; CS Gloria Geoagiu - AS Victoria Călan: 6-2; CS Vulcan - CNS Cetate Deva: 1-3; Metalul Crişcior Brad - CSM Jiul Petroşani: 1-7. AS Hercules Lupeni a stat.

Etapa viitoare.
Sâmbătă (2 mai): ACS Minerul Uricani - CS Gloria Geoagiu; Dacia Orăştie 2010 - Retezatul Haţeg; CNS Cetate Deva – „U” Petroşani; CSM Jiul  Petroşani - CS Vulcan;  AS Hercules Lupeni - Metalul Crişcior Brad; CS Inter Petrila - AS Şoimul Băiţa.
Duminică (3 mai): AS Victoria Călan - AS Aurul Certej. CSA Aurul Brad va sta.

La Vulcan
Cei care au asediat au fost jucătorii de la Cetate Deva

Sâmbătă, pe terenul „Centralului” vulcănean, norocul le-a stat în preajmă gazdelor timp de patruzeci şi cinci de minute. Adică, toată repriza I, care s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru CS Vulcan.

În prima parte a partidei,
ghinionul s-a ţinut scai de Cetate Deva. Cinci ocazii mari şi late au ratat băieţii antrenaţi Marius Sârbu. Aşa că singurul gol până la cele trei pe care le vor da oaspeţii în repriza a doua a fost cel din minutul 6 al vulcăneanului Culiţă Lavric, care a driblat şi a înscris pe lângă Iancău. Băiat muncitor şi la locul lui, meci de meci, Culiţă ăsta! De neînţeles, dar, după ce au marcat, vulcănenii au început să joace în defensivă. Situaţie de care au profitat devenii care au asediat constant jumătatea de teren şi poarta lui Lucian Băncilă.

Ratări incredibile,
ceea ce arată că se întâmplă şi la jucători mai mari care aspiră la liga superiară, a avut Cetate Deva în toate minutele care au urmat, apoi, din prima repriză. Au ratat, pe rând, Silviu Boroş, Vaida, Pribac. Asta spre deliciul susţinătorilor lui „Hercules” Lupeni, veniţi în număr mare la meciul ăsta. Centralul Daniel Thiert a ţinut bine fluierul de arbitru, dar mi s-a părut cam exagerată sancţionarea cu cartonaş galben pe care i-a făcut-o cadou, pentru proteste, lui Adi Roşianu. Asta, fiindcă protestul vulcăneanului a fost cât se poate de îndreptăţit, cel care a greşit fiind asistentul de la margine. Care nu a semnalizat corespunzător o fază.

Vulcănenii Răzvan Maier
şi Mugurel Radu, piesele de rezistenţă ale gazdelor, nu prea au ieşit la iveală. E scuzabil, totuşi. Au şi ei momente în care nu li se leagă cam tot ce întreprind, iar meciul cu Cetate Deva a fost unul dintre acestea. Spre finalul reprizei I, Adrian Roşiani a avut ocazia de a majora scorul, dar… Frumoasă de tot a fost, la capătul primei părţi a jocului, şi  intervenţia salvatoare a lui Dacian Florea care a deviat balonul cu câteva clipe înainte ca el să se oprească în aţele porţii vulcănene. Repriza a doua a fost, indiscutabil, a oaspeţilor.

Nu pot să ştiu
ce le-o fi spus Marius Sârbu, la vestiar, alor lui, dar, în repriza secundă, antrenorul devean nu a mai stat cu gura pe jucătorii Cetăţii. Aşa cum a făcut în prima parte a întâlnirii. În atare condiţii, devenii încep să înscrie. Mai întâi prin Lintaru, care aduce egalarea, după care apar şi celelalte două goluri, Al lui Dan Suciu (minutul 70) şi al lui Adrian Pribac, cu şase minute înainte de epuizarea timpului regulamentar de joc. Căruia i-au urmat trei minute de prelungiri. De neînţeles, din nou, gestul lui Thiert la faultul grav comis asupra lui Dacian Florea. Nu opreşte jocul şi îi face semn asistentei medicale să-l extragă pe jucător din teren. Interesant! Păi cum să tragă de el o fată finuţă, în condiţiile în care jucătorul întins pe gazon spunea că nu poate să-şi ridice nici mâna?

Prin „Motanu’” Stângă,
înlocuit aproape de final cu Osiac, şi Roşca, linia de fund a Vulcanului a rezistat destul de bine. Cetate Deva a dominat indiscutabil repriza a doua, iar finalul de meci i-a aparţinut în întregime. În minutul 87, prin Lintaru, care a şutat razant cu poarta, putea să mai bage încă un gol. Aşadar, 1-3 scor final la Vulcan, meci în care gazdele au jucat cu echipa de pe locul I al clasamentului şi pretendenta number one la promovare.