07.05.2015,  22:33:00 | 0 comentarii | 981 vizualizari
În partida CS Vulcan – Hercules Lupeni (1-5), / Portarul lupenean Adi Farcaş numai că nu a murit de plictiseală
de Gheorghe OLTEANU
Foarte frumos meciul făcut de către Hercules Lupeni, în etapa intermediară de miercuri jucată la Vulcan. Oaspeţii au câştigat cu scorul de 5-1, o victorie fiind ceea ce le era necesar pentru a rămâne în cursa pentru promovare. Numai că nici Cetate Deva nu s-a dus la Băiţa, ca să ia bătaie...

Două mari ocazii
au avut gazdele, ca să deschidă scorul. Una, prin Adi Roşianu, care a trimis mingea razant pe linia porţii lui Adi Farcaş, şi, apoi, prin Răzvan Maier. Care l-a pus la mare încercare, trimiţând mingea dintr-o lovitură liberă, pe portarul lupenean. Scorul a fost deschis în minutul 22 de către Brânduşa. A fost o greşeală a portarului vulcănean Durac, speculată rapid de atacantul de la Hercules. Singura soluţie pentru ca Vulcanul să egaleze ar fi fost ca jucătorii lui Marius Szoradi să iasă la atac. Numai că Lupeniul, la îndemnul antrenorului Dan Voicu, joacă din ce în ce mai ofensiv. De aici şi fazele în care băieţii încep să se mai ciondănească, iar centralul Petru Voica, mirare mare, îi cam lasă în plata lor.

În repriza întâi,
Vulcanul ar mai fi putut încasa şi alte goluri, numai că Durac a avut câteva intervenţii foarte inspirate. La fel de adevărat este că gazdele ar fi putut chiar egala dacă, în minutul ultim al primei părţi a jocului, Ion Roşianu nu ar fi ratat lovitura cu capul. Golul a doilea al lupenenilor a venit la două minute după reluarea jocului, fiind realizat, dintr-o lovitură cu capul, de către Cojocaru. După opt minute, Lupeniul înscrie din nou. Durac respinge un balon trimis spre poarta lui de către Ciocârlan, dar, atent, Ungurianu îl recuperează şi-l redirecţionează în aţele porţii vulcănene.

Înscrierea ultimelor
două goluri ale oaspeţilor îi aparţine lui Darius Ursachi. Al doilea al lui şi al cincilea pentru Hercules Lupeni a fost un gol de divizia B către A, după cum s-a exprimat specialistul de lângă mine în comentariul său pentru postul TV la care prestează. Golul vulcănenilor a apărut în minutul 70, după ce, în ambele echipe, s-a făcut numărul regulamentar de schimbări. Răzvan Maier execută o lovitură liberă, Adi Roşianu intră în posesia mingii şi, de la zece metri, îl înfrânge pe portarul lupenean Adrian Farcaş. Care, nu-i rău de amintit, pe mai tot parcursul meciului, numai că nu a murit de plictiseală.

La Vulcan
A ieşit iar Soare(le)

După o perioadă în care talentatul jucător Adrian Soare şi-a încercat şansa la muncă în străinătate, acesta a revenit la ultima sa echipă la care a evoluat.

Soare a fost titular în partida de campionat cu CS Vulcan, dar nu s-a aflat pe lista marcatorilor. Ursachi de două ori, Moldovan, Brânduşa şi Cojocaru au semnat golurile pentru trupa lui Dan Voicu, care a revenit, astfel, pe locul secund în clasament, la cinci puncte de lidera Cetate Deva.