10.05.2015,  20:20:27 | 0 comentarii | 817 vizualizari
Fotbal / Liga a IV-a
Metalul Crişcior - CS Vulcan (3-8):
Meci frumos, vreme frumoasă, ocazii cu nemiluita

Sâmbătă, în deplasare la Metalul Crişcior, fotbaliştii vulcăneni au mai uitat de necazul înfrângerii de acasă în meciul jucat cu lupenenii de la Hercules.

Opt goluri le-au
dat băieţii lui Marius Szoradi fotbaliştilor de la Crişcior. O echipă care, într-o componenţă joacă în deplasare, şi într-o alta, mult mai puternică apare pe teren atunci când are meci acasă. De astă dată, gazdele şi-au adus tot ce au mai tare în materie de jucători, iar asta s-a văzut la finalul primei reprize. Când scorul, în urma unei lovituri de la 11 metri, a fost 1-0. În favoarea lor, aşadar.

Ghiulelele oaspeţilor
au început să le spargă poarta în partea a doua a meciului. Opt goluri mari şi late au reuşit vulcănenii. Răzvan Maier, două. Ion Roşianu, două. Tot două, Andrei Miclăuş şi, câte unul de căciulă, Adrian Roşianu şi Gabriel Rădulescu. Gazdele au ridicat şi ele, tot în repriza a doua, la trei numărul golurilor reuşite la poarta lui Lucian Băncilă. Meci frumos, vreme frumoasă, ocazii cu nemiluita, a mai ţinut să precizeze antrenorul Marius Szoradi, cel care mi-a oferit aceste câteva detalii referitoare la meciul din deplasare al CS Vulcan. (Gheorghe OLTEANU)

Recital Hercules

Hercules Lupeni a întrecut fără drept de apel, cu 4-0, pe Universitatea Petroşani, un meci în care Marius Dumitrescu a marcat un gol de la 40 de metri.

Cu toate că
lupenenii au început mai greu prima repriză fără doi titulari, Curtean ( accidentat) şi Ciocârlan (suspendat), elevii lui Dan Voicu şi-au dat drumul la joc în cea de-a doua repriză când a început şi spectacolul.
Andrei Harangozo a deschis scorul dintr-o lovitură de pedeapsă, iar mai apoi Brânduşa, Alex Harangozo şi Dumitrescu au tranşat lejer jocul, ultimul cu un eurogol de la 40 de metri, o torpilă expediată direct la vinclu.
Certaţi la pauză de Dan Voicu, lupenenii reuşesc cu această victorie să se menţină pe locul al doilea, în clasament, şi se pregătesc de jocul de la Băiţa, decisiv pentru echipa care îşi va consolida această poziţie în clasament.

Adio retur
Alin Curtean, unul dintre jucătorii de bază din apărarea lui Hercules, va rata finalul de campionat. Jucătorul este accidentat de mai multă vreme şi va trebui să-şi facă investigaţii serioase la piciorul care este accidentat. Jucătorul a declarat că pentru el actuala ediţie de campionat este ca şi terminată.

Şoimul şi Cetate - victorioase

Cu 4-2 s-a impus Şoimul Băiţa pe terenul Jiului Petroşani.
Cetate Deva mai face un pas nestingherit spre barajul de promovare. După o victorie cu 3-2 în faţa Retezatului Haţeg, CNS Cetate Deva a bifat victoria cu numărul 20 în actuala ediţia a ligii a IV-a. Liderul a trecut cu 3-2 (1-0) de Retezatul Haţeg, la capătul unui meci în care oaspeţii au fost periculoşi doar la începutul şi la finalul jocului. Scorul a fost deschis de Suciu, în minutul 25. Imediat după reluare, acelaşi vârf al gazdelor majorează diferenţa. Un sfert de oră mai târziu, Suciu a fost tras în careu de Simoneac, şi Pribac a transformat, cu calm, penalty-ul acordat de Valentin Gavrilă. Relaxaţi prematur, devenii au suferit în ultima parte a jocului, permitându-le haţeganilor să reintre în joc.
După ce le-a oferit indicaţii de la marginea terenului, antrenorul-jucător Sorin Gheju a intrat în iarbă şi a înscris în două rânduri (min. 68 şi min. 82), insuficient însă pentru ca echipa sa să plece măcar cu un punct de la poalele Cetăţii.