24.05.2015,  21:27:14 | 0 comentarii | 612 vizualizari
Învingându-i cu scorul de 6-2, / Vulcănenii au fost mai tari ca universitarii petroşeneni
de Gheorghe OLTEANU
Meciul cu Universitatea Petroşani nu le-a dat emoţii sau bătăi de cap fotbaliştilor de la CS Vulcan. Întâlnirea nu avea nicio miză, dovadă fiind şi absenţa camerelor de luat vederi ale televiziunilor locale, aşa că..

… deşi nu s-au
dezlănţuit în teren seniorii vulcăneni au câştigat cu scorul de 6-2. Asta după ce, la tineret, meciul s-a încheiat cu 4-0. Unele goluri au venit chiar la un minut unul după altul. Primul, cel al CS Vulcan, a fost înscris de Adrian Roşianu, cu o minge uşoară şutată de la şase-şapte metri de poarta Universităţii. Urmează o ratare a fratelui său Ion, apoi una a lui Răzvan Maier, faze la care portarul petroşenean a fost pe… fază. Golul al doilea al vulcănenilor a fost unul de colecţie. Răzvan Maier a observat că portarul e mult ieşit şi, de la cincizeci de metri, a şutat cu sete făcându-l pe acesta să scoată balonul din aţe. E golul campionatului, nu s-a putut să se abţină, de la un comentariu, Şoni Trestian, veteran al spor­tului vulcănean. În minutul 35, Ion Roşianu ratează incredibil, de la trei metri, dar se reabili­tează după niciun minut. Un cap, mingea trece peste portarul echipei oaspete şi este 3-0.

Prima ocazie
de a înscrie, consemnată la începutul reprizei a doua, i-a aparţinut lui Dacian Florea. Dar nu a fost să fie. Norocul a fost, însă, de partea universitarilor petroşeneni care reduc din handicap prin Gavriluţă. Se face 3-1, dar bucuria oaspeţilor a fost scurtă. De la 16 metri Adi Roşianu şutează şi majorează la patru numărul golurilor vulcănenilor. Petroşenenii obţin o lovitură de pedeapsă, Tămăşilion o execută, dar, atent, portarul Lucian Băncilă boxează mingea! Fază pentru care copilul este îndelung aplaudat de către cei din tribună.

Ratarea “unşpelui”
este răzbunată la puţin timp de acelaşi Gavriluţă. Atacantul petroşenean trece de apărătorii vulcăneni Pantilimon şi Osiac, care i-au înlocuit pe Stângă şi Roşca, şi aduce scorul la 4-2. Golul a cincilea al Vulcanului a fost marcat în urma unui şut inspirat, din lateral stânga, al lui Ion Roşioanu. Intervenţia promptă a portarului vulcănean Băncilă la şutul lui Tămăşilion îi lipseşte pe universitari de o nouă modificare pe tabela de marcaj. Aceasta apare spre final, dar în avantajul gazdelor. Adi Roşianu magnetizează mingea, driblează tot ce-i iese în cale şi înscrie. Se face 6-2, scor cu care, de fapt, s-a încheiat partida. În care, zicea careva de lângă mine, Vulcanul a jucat… contra Vulcanului. Fapt explicat prin prezenţa în echipa Universităţii Petroşabi a mai multor jucători care, în trecut, au fugărit mingea şi pe terenul “Central”-ului din Coroeşti.