09.06.2015,  21:54:29 | 0 comentarii | 515 vizualizari GALERIE:     FOTO
La „No Stress Offroad Olimp” / Viorel Florin Rîmniceanu a fost revelaţia
de Ziarul Vaii Jiului
Duminică, 7 iunie, a avut loc la Olimp ediţia cu numărul 4 a Triatlonului „No Stress Offroad Olimp”, competiţie ce adună an de an aproximativ 500 de triatlonişti din ţară şi din străinătate.

Printre aceşti sportivi dornici să parcurgă cele trei probe ale triatlonului (500 m înot în mare, 20 km cu bicicleta şi 5 km de alergare) s-au aflat şi doi dintre sportivii AS Bike & Run Petroşani: Viorel Florin Rîmniceanu şi Avram Iancu. Aşa se facă că şi Valea Jiului a fost reprezentată la această prestigioasă competiţie şi, veţi vedea, nu oricum.
Viorel Florin Rîmniceanu a impresionat prin debutul său în forţă: locul 1 la categoria „Primul meu triatlon”; locul 1 la categoria de vârstă 20-29 de ani; locul 5 în clasamentul general al competiţiei! Un rezultat neaşteptat care a produs multe discuţii pozitive în rândul triatloniştilor de top.
„A fost o cursă grea, căldură mare, dar a fost totul bine până la sfârşit. Mulţumesc familiei pentru sprijin şi lui Avram Iancu pentru îndrumare în tainele acestui sport. Mă bucur că pot să fructific la maxim experienţa şi sfaturile celui mai titrat triatlonist al Văii”, ne-a spus Viorel după cursă.
Avram Iancu a obţinut un rezultat mai slab, sub nivelul lui, locul 7 la categoria 30-39 de ani şi locul 16 în clasamentul general.
„Din păcate, valurile extrem de mari au determinat organizatorii să anuleze proba de înot în mare din motive de siguranţă. Astfel, triatlonul s-a transformat în duatlon, adăugându-se încă 2,5 km de alergare. Acest lucru m-a dezavantajat puţin, însă, per total, a fost un antrenament bun pentru condiţia fizică generală, în vederea traversării înot al Canalului Mânecii, în 9-13 august, fără costum de neopren. Sunt foarte mulţumit de evoluţia tânărului de 25 de ani, Viorel, o tânără speranţă a Văii Jiului. Sunt dispus să-l învăţ să înoate foarte bine şi să-l ajut cu tot ce pot. A fost întrecut doar de vârful elitelor, ceea ce este un lucru îmbucurător. Doresc să-i mulţumesc încă o dată domnului Raj Tunaru pentru cazarea şi masa oferite în mod gratuit la Hotel Belvedere din staţiunea Olimp”, ne-a declarat, Avram Iancu, preşedintele AS Bike & Run Petroşani.
Această competiţie a fost câştigată de Ciprian Bălănescu, cel mai bun triatlonist al ţării.