14.06.2015,  20:10:40 | 0 comentarii | 823 vizualizari
Şansa a surâs campioanei judeţului: / Cetate a scăpat de ASU Politehnica Timişoara
Campioana Ligii a IV-a Hunedoara, CNS Cetate Deva, şi-a aflat  adversara cu care se va lupta în barajul de promovare în Liga a III-a. Aceasta este campioana judeţului Gorj, Gilortul Tg. Cărbuneşti. Primul meci al dublei manşe se va disputa la Deva, în 20 iunie, de la ora 17:30.

Gilortul – o echipă de Liga a III-a
„Vom întâlni o echipă care a mai jucat în Liga a III-a, care a participat şi anul trecut la barajul de promovare, fiind învinsă în prelungiri, şi care vrea să promoveze şi în acest an. Au o formaţie competitivă şi experimentată, dar noi va trebui să muncim mai mult, să alergăm mai cu folos şi să dăm maximum posibil pe teren”, a declarat antrenorul devenilor Marius Sîrbu.
Gilortul Tg. Cărbuneşti a câştigat detaşat Liga a IV-a Gorj, cu 15 puncte avans faţă de echipa de pe locul secund, Unirea Cruşeţ, având o linie de clasament cu 21 de victorii, un rezultat de egalitate şi două înfrângeri. Gruparea pregătită de Ion Rădulescu a marcat 70 de goluri, primind 19, iar cel mai cunoscut jucător din lotul gorjenilor este mijlocaşul de 30 de ani, Mario Găman. Acesta a evoluat la Pandurii Tg. Jiu, dar şi la trupele hunedorene CS Deva, Corvinul 2005 Hunedoara şi CFR Simeria.
Barajul dintre CNS Cetate Deva şi Gilortul Tg. Cărbuneşti se va juca în dublă manşă, prima la Deva, pe 20 iunie, şi a doua la Tg. Cărbuneşti, pe 27 iunie, ambele meciuri urmând să înceapă la ora 17:30.
Anul trecut, trupa gorjeană a ratat promovarea în eşalonul cu numărul trei, după 0-2 cu Minerul Mehedinţi, ambele goluri venind în minutele de prelungiri.
Aflaţi în fruntea listei celor mai puternici posibili adversari de la baraj şi pe care devenii nu şi i-ar fi dorit, cei de la  ASU Politehnica Timişoara au avut şi ei parte de o tragere la sorţi favorabilă.
Echipa fanilor timişoreni va juca împotriva învingătoarei din Caraş, Voinţa Lupac, meciul de pe teren propriu urmând să se dispute chiar pe stadionul „Dan Păltinişanu” din Timişoara.

Le ţin pumnii
Tehnicienii din Valea Jiului cred că Cetate poate trece de acest hop şi să promoveze în Liga a III-a.
„Cetate poate promova pentru că are un lot foarte valoros cu care poate face faţă şi în eşalonul al treilea”, a spus antrenorul lui Hercules Lupeni, Dan Voicu.
De aceeaşi părere este şi oficialul de la Minerul Uricani. „Ar fi cazul ca Cetate Deva să promoveze şi după mulţi ani să avem iar o echipă promovată. Le ţinem pumnii”, a declarat Vasile Scurtu.

Fiecare plăteşte
Cheltuielile necesare pentru organizarea meciurilor de baraj vor fi suportate de echipa gazdă a fiecărui joc, inclusiv cheltuieli cu arbitrii şi observatorii (baremuri de arbitraj/ observare) în valoare de 3.000 lei, fiind cele corespunzătoare Ligii a III-a. Cluburile cu echipe participante la jocurile de baraj sunt obligate să achite AJF la care sunt afiliate, până la data de 15 iunie 2015, suma de 3.000 lei, reprezentând cheltuielile cu arbitrii, observatorii. În situaţia în care după disputarea celor două jocuri, egalitatea se menţine (la puncte şi golaveraj), se va lua în considerare numărul mai mare de goluri marcate în deplasare, fiind declarată câştigătoare echipa cu cel mai bun golaveraj. Dacă şi în aceste condiţii egalitatea persistă, jocul se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute, fără pauze între ele, dar cu o pauză de 5 minute acordată la terminarea celor 90 de minute de joc. În cazul în care egalitatea se menţine şi după reprizele de prelungire, echipa câştigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare din punctul  de pedeapsă, în conformitate cu Legile Jocului. Au drept de joc la partidele de baraj jucătorii legitimaţi sau transferaţi cu cel puţin şase etape înainte de terminarea returului campionatului Ligii a IV-a.

În cantonament
Formaţia din Gorj este una mai experimentată, având la activ mai multe sezoane în Liga a III-a şi încă o participare la baraj, chiar anul trecut.
Marius Sîrbu, antrenorul echipei CNS „Cetate” Deva, consideră că acest atu al plusului de experienţă al adversarilor poate fi depăşit de formaţia sa printr-o mobilizare exemplară. Tehnicianul a precizat că până la meciul de baraj CNS „Cetate” se va pregăti la baza proprie din Deva, iar cu o zi înainte de ambele jocuri, formaţia va intra în cantonament.