07.11.2011, 22:59:28 | 0 comentarii | 107 vizualizari
Program special pentru primirea cererilor privind taxa de poluare
Articole de acelasi autor
de Ziarul Vaii Jiului
Având în vedere faptul că cererile privind taxa de poluare pentru autovehiculele achiziţionate anterior datei de 15 decembrie 2008 pot fi depuse de contribuabili până cel târziu miercuri, 11 martie 2009, în această perioadă Direcţia Generală a Finanţelor Publice (DGFP) Hunedoara va asigura condiţii speciale de desfăşurare a activităţii de primire a solicitărilor de calcul.
După cum se ştie, potrivit dispoziţiilor articolului IV din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 7/2009 privind modificarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, pentru a beneficia de nivelul taxei pe poluare prevăzut de OUG nr. 50/2008 în forma iniţială, contribuabilii trebuie să prezinte, în termen de 20 de zile calendaristice de la intrarea în vigoare a acestei Ordonanţe, autorităţilor fiscale competente, o cerere însoţită de documentaţia din care să reiasă că autovehiculul a fost achiziţionat, în vederea înmatriculării în România, anterior datei de 15 decembrie 2008.
Pentru a reuşi să facă faţă solicitărilor, DGFP Hunedoara a hotărât următorul program de lucru: de luni până vineri, între orele 8:00 – 18:00, sâmbăta, între orele 9:00 – 14:00 şi duminica, între orele 9:00 – 12:00, în funcţie de volumul solicitărilor din ziua anterioară.
În cazul în care, în cadrul programului stabilit, nu se soluţionează toate solicitările contribuabililor, programul se prelungeşte în funcţie de necesităţi. De asemenea, tot în funcţie de necesităţi, Direcţia Generală a Finanţelor Publice Hunedoara va lua măsurile necesare pentru suplimentarea numărului de ghişee care vor primi solicitări pentru calculul taxei pe poluare.