13.03.2016,  22:04:35 | 0 comentarii | 852 vizualizari
Fotbal • Liga a IV-a
Pretendentele, / Debut cu dreptul
Prima etapă din returul Ligii a IV-a a adus rezultatele scontate pentru pretendentele la primele locuri.

Lidera Şoimul Băiţa s-a impus cu 3-0  la Cetate Deva.
Şi ocupanta locului secund, Hercules Lupeni, a câştigat la Aurul Brad. Darius Ursachi, revenit la Lupeni, a fost autorul unuia dintre golurile trupei pregătite de Dan Voicu.
Jiul Petroşani nu a reuşit mare lucru în faţa mult mai experimentatei formaţii Aurul Certej.
Sigură pe ea, Inter Petrila nu a lăsat niciun punct la Uricani şi a câştigat cu scor de forfait, 3-0, ocupând locul al treilea în clasament.

AS Aurul Certej - Jiul Petroşani: 2-0 (2-0)
AS Aurul Certej: Ad. Beldean – I. Istrate, R. Cătărău, Fl. Cibian (căpitan), P. Isac (I. Bozeşan - min. 60), V. Sav, C. Ungur. Ov. Tescu (A. Adafinei - min. 81), N. Szots  (Ad. Uruci - min. 46), E. Lăcătuş, L. Salamon (E. Szemely - min. 86).
Goluri: Cosmin Ungur (min. 18) şi Ionel Istrate (min. 35).
Antrenor: Elek Szemely.
CSM Jiul Petroşani: R. Faur (S. Mihalache - min. 85) – S. Muntean, Al. Muraru, D. Pavel (căpitan), R. Stoin, C. Turdean (R. Lucaci), R. Petrici, Al. Nicu, A.Diaconu, P. Totor, I. Stamate (D. Alexandrescu - min. 79).
Antrenor: Sorin Ghiţan.
Arbitri: Leopold Herczeg (Băcia) – Cristian Petrean (Deva) şi Alin Saraol (Deva).
Observator: Sorin Ciotlăuş (Deva).

Aurul Brad - Hercules Lupeni: 0-2 (0-2)
CSA  Aurul Brad: M. Ilea – I. Lazăr, E. Polvrea, R. Filipaş, M. Vurdea (R. Corinda - min. 72), M. Raţ, A. Rostaş (I. Filipaş - min. 59), V. Miclean (căpitan), M. Bănărescu, Cl. Lupea (Al. Lup - min. 53), I. Bisorca (E. Benea - min. 67).
Antrenor: Alin Gomoi.
AS Hercules Lupeni: D-tru. Ursachi – M. Ciorâia, I.Roşian, D. Savu (Ad. Roşian - min. 21), R. Ungurianu, Al. Buţurcă, I. Filip, Cr. Ciocîrlan (căpitan), I. Brânduşa (M. Pop - min. 84), A. Harangozo, Darius Ursachi.
Goluri: Darius Ursachi (min. 34) şi Andrei Harangozo (min. 42).
Antrenor: Dan Voicu.
Arbitri: Petru Voica (Deva) – Corado Cîrstoiu (Deva) şi Cosmin Danciu (Deva).
Observator: Răzvan Iacob (Deva).

ACS Minerul Uricani - CS Inter Petrila: 0-3
ACS Minerul Uricani: Tr. Câmpean –Al. Nechita, C. Irina, A. Boroghină, A. Anghelina, A. Vajda, D. Scurtu, Fl. Dărăbană (D. Băiescu - min. 82), R. Cismaşiu, V. Mihăilescu (L. Ştefănescu - min. 52) (V. Scurtu - min. 78), D. Erdos.
Antrenor: Traian Cîmpean.
CS Inter Petrila: M. Haring – I. Torkoş, L. Coste, I. Dumitru, A. Cozac (D. Zavracu - min. 77), I. Androne, Ad. Agapi, Ad. Câmpean (căpitan), Ad. Dolha, B. Horvath, Fl. Dobre (I. Florea - min. 38).
Antrenor: Aurel Moldovan.
Arbitri: Daniel Thirt (Călan) – Alexandru Peterliceanu (Călan) şi Raul Popa (Hunedoara).
Observator: Remus Azamfirei (Vulcan).

Echipa CS Vulcan,
La un pas de a fi învinsă acasă
Lipsită de un vârf de atac bine înfipt, echipei de fotbal a CS Vulcan era cât pe ce să-i rămână cadou golul pe care gazdele de la Retezatul Haţeg l-au înscris la începutul reprizei secunde.

Partea întâi
a meciului le-a aparţinut clar oaspeţilor. Dacă vulcănenii au avut doar o ocazie de gol mai acatării - cea din minutul 11, în care Ilie Văduva, fiind la câţiva metri de poartă, a şutat pe lângă -, la haţegani acestea au mers parcă la foc automat. A se rememora, printre altele, lovitura de colţ efectuată, în minutul 26, de Luţu Cărăvan, cele două ocazii superbe ale lui Nicuşor Caia (min.43 şi min. 46) din care doar intervenţia promptă a portarului vulcănean Cimporescu a salvat echipa de la gol.

Golul oaspeţilor
a sosit în în al doilea minut al reprizei a doua. Pop Fabian a profitat de ezitarea portarului de la CS Vulcan şi i-a băgat balonul în aţe. Acelaşi Fabian Pop a avut din nou o ocazie de poveşti în minutul 69, numai că, de data asta, a irosit-o. Golul egalizator este reuşit de Andrei Miclăuş, în minutul 75. „Un egal neaşteptat, contrar cursului jocului!”, a comentat îndrăzneţ cineva de lângă mine. Lucru care i-au atras reproşurile oficialilor vulcăneni. Două minute mai târziu, vulcănenii trec pe lângă o ocazie care le-ar fi adus avantajul. Ile Văduva îi trimite balonul lui Andone, dar acesta îl trimite peste transversala porţii haţegane. „N-am avut vârf, asta e!”, l-am auzit spunând cu amărăciune, la ieşirea de pe teren, pe jucătorul vulcănean veteran Sorinel „Motanu’” Stângă. Om cu loc de muncă pe care pare-se că nu-l afectează dacă echipa joacă moca timp de trei luni.