23.03.2016,  16:10:22 | 0 comentarii | 608 vizualizari
Atletism / Medalii de… perspectivă
Atleţii de la CNS „Cetate” Deva şi CSS Hunedoara au cucerit şase medalii la finala Campionatului Naţional de atletism rezervată juniorilor III, desfăşurată la Bacău, şi patru trofee la Campionatul Naţional de Marş, care a avut loc la Reşiţa.

Atleta de 14 ani Georgiana Timu a devenit campioană naţională în proba de săritura în lungime cu o performanţă de 5.33 metri, fiind urmată în clasament de Maria Scrob (LPS Cluj Napoca) cu 5.05 metri şi Andreea Ferenţ (CSS Reşiţa) cu 5.01 metri. În plus, Georgiana s-a clasat pe locul doi în proba de triplusalt cu 11.12 metri, fiind devansată de Patricia David (CSS Sighetul Marmaţiei) cu 11.60 metri.
„Sunt primele medalii la categoria junioarelor III pentru Georgiana, iar noi speram ca ambele să fie de aur. Oricum, sportiva este una de mare perspectivă, întrucât are o înălţime de 1,78 metri la vârsta de doar 14 ani şi este serioasă şi foarte muncitoare”, a declarat antrenorul Nicolae Alexe, cel care o pregăteşte şi pe dubla campioană mondială Florentina Marincu.
Tot două medalii, ambele de argint, a obţinut şi Rareş Maier, care s-a clasat pe locul secund la triplusalt cu 12.79 metri şi la săritura în lungime cu 5,86 metri. A cincea medalie pentru CNS „Cetate” Deva a fost una de bronz şi a fost cucerită de Alexandru Constantin în proba de triplusalt cu o săritură de 10.60 metri. Atletele de la CSS Hunedoara au completat palmaresul clubului de pe Cerna cu două medalii de aur şi două de argint cucerite la Campionatul Naţional de Marş care a avut loc la finalul săptămânii, la Reşiţa. La junioare I, Alexandra Maier a obţinut titlul de vicecampioană naţională cu echipa clubului CSS Reşiţa în proba de 10 kilometri marş. La categoria junioare III, unde s-a concurat la trei kilometri marş, CSŞ Hunedoara au obţinut medalia de argint în proba de echipe prin Estera Bolohan, Lavinia Fedeleş şi Felicia Andrei. În fine, în concursul de la copile I, care au avut de parcurs doi kilometri marş, reprezentantele CSŞ Hunedoara au fost cele mai bune din ţară. Anamaria Bolohan a cucerit titlul de campioană naţională la individual, iar Anamaria Bolohan, Iulia Marton şi Petronela Stan au fost lidere în concursul pe echipe.