10.04.2016,  15:44:51 | 0 comentarii | 1187 vizualizari GALERIE:     FOTO
Fotbal • Liga a IV-a
de Gheorghe OLTEANU
Derby-ul Văii Jiului
Câştigat de Hercules
Echipa de fotbal Hercules Lupeni a învins pe Inter Petrila, scor 3-2, în etapa a XVIII-a a Ligii a IV-a, şi a urcat din nou pe locul doi în clasament, la şase puncte în spatele liderei Şoimul Băiţa  pe care o va întâlni în etapa viitoare, anunţându-se un joc de şase puncte, după cum spunea chiar tehnicianul lupenenilor, Dan Voicu. Şoimul Băiţa a trecut în deplasare de Aurul Brad cu scorul de 2-0, mărindu-şi cu un punct avansul faţă de echipa de pe locul doi, după ce în runda trecută avea cinci puncte în faţa celor de la Inter Petrila. La Uricani, Minerul Uricani a terminat  la egalitate, 0-0, partida cu Aurul Certej în timp ce tot la egalitate s-a încheiat şi duelul dintre CS Vulcan şi Metalul Crişcior, 1-1.

CS Vulcan-Metalul Crişcior: 1-1
Pentru egal oaspeţii trebuie să-i mulţumească arbitrului de centru

Deşi, date fiind dificultăţile actuale ale CS Vulcan, fotbaliştii vulcăneni au cam uitat de indemnizaţii pentru efort şi prime de joc, pe teren ei prestează într-un mod surprinzător de plăcut.

Egalarea pe care
metaliştii de la Crişcior au realizat-o, sâmbătă, la Vulcan, s-a datorat unui fault neaşteptat al fundaşului vulcănean Sorinel „Motanu” Stângă asupra jucătorului Almăşan de la Metalul Crişcior. Oficialii vulcăneni au acuzat că nu a fost deloc cazul acordării unei lovituri de pedeapsă de la 11 metri, dar centralul Radu Danciu a fost de altă părere. Era minutul 49 al meciului în momentul în care Petrişor şi-a potrivit balonul pe punctul cu var şi a înscris pentru echipa oaspete.

Asta după ce,
în minutul 14 al primei reprize, Bogdan Andone a deschis scorul pentru CS Vulcan. A făcut asta printr-o lovitură cu capul a balonului, de la circa opt metri, fază care l-a lăsat cu semnul întrebării pe faţă pe portarul Metalului Crişcior. Golul acesta, trebuie neapărat spus, a fost realizat după cea dintâi acţiune la poarta oaspeţilor. Marius Cimporescu,  portarul echipei CS Vulcan, a fost întru totul în bulan. A prins mingi dificile pe care scria sigur gol şi a rezolvat cu brio tot ce a ţinut de apărarea spaţiului porţii sale. Dacă am ţine seama că oaspeţii au egalat doar după acel 11 metri, e clar că, fără el, ar fi plecat învinşi.

În rest, arbitrul de centru
şi-a făcut datoria faţă de şefii de la Deva. Nu mai puţin de opt cartonaşe galbene a împărţit el cu dărnicie. Opt înmulţit cu 35 de lei/ bucată şi raportat la câte s-or fi dat în tot judeţul te duce cu gândul că e mare foame de bani la asociaţie. Să nu ştie arbitrii şi cei de la Deva că, la Vulcan, de abia se adună suma de bani necesară desfăşurării meciurilor, iar jucătorii îşi plătesc cartonaşele cu bani de acasă?