16.08.2016,  19:24:28 | 0 comentarii | 365 vizualizari
Știinţa, doar o victorie la rugby în 7 și s-a clasat pe locul patru
Campionatul National de Rugby 7 dedicat echipelor din Divizia Națională de seniori a debutat duminică, 14 august, la Năvodari. Prima etapă a competiției a fost câștigată de CS Năvodari, care a trecut în finală de RCM Galați cu scorul de 22-19. Cea de-a doua etapă va avea loc, sâmbătă, la Petroșani.
La competiție au participat șase echipe: CS Știința Petroșani, CS Năvodari, RCM Galați, RC Bârlad, CSUAV Arad și Centrul Național Olimpic de Tineret pentru Rugby în 7, echipă care nu punctează în clasament și va ocupa locul 6 la fiecare etapă, indiferent de rezultat. Echipele au fost împărțite în două grupe, sistemul de joc fiind fiecare cu fiecare în grupe, după care s-a făcut un clasament intermediar, urmat apoi de jocurile finale. Finala etapei inaugurale dintre CS Năvodari și RCM Galați a fost echilibrată, cu răsturnări de scor. Astfel, CS Năvodari s-a impus cu 22-19, devenind primul lider al Campionatului de Rugby 7. Știința Petroșani a avut o singură victorie, cea în fața echipei CSUAV Arad cu scorul de 31 la 7. A pierdut în fața celor de la Galați și Bârlad și a ocupat la finalul primei etape locul patru.