14.11.2011,  20:35:27 | 0 comentarii | 1159 vizualizari
„Gazaţi” sub Cetate

Echipa de fotbal Mureşul Deva a suferit a patra înfrângere consecutivă, 0-3, cu Gaz Metan Severin, pe teren propriu, după ce la pauză scorul era egal 0-0. „Ucigaşul” trupei antrenate de Constantin Olariu a fost SuperBoroiban, autor a două goluri şi a pasei decisive la al treilea, deşi a fost rezervă.

Mureşul a început meciul cu frică şi cu gândul că oricum va pierde, întrucât diferen­ţa oficială de potenţial dintre combatante era prea mare. Pe de altă parte, Gaz Metan a intrat pe teren decisă să profite de degrin­golada din tabăra deveană, pentru a se reabilita, după startul de sezon ratat. Drept urmare, oltenii au fost vioara întâi a primei reprize şi au atacat în valuri, fără însă a reuşi să fie foarte periculoşi la poarta juniorului Coman. Mureşul a avut zvâcniri pe contraatac şi o singură ocazie, când Dărvaru (15) a şutat paralel cu poarta din unghi închis.
Soarta meciului s-a decis rapid, după pauză, odată cu intrarea în teren a rezer­vei de lux Laurenţiu Boroiban. La a doua atingere a mingii, Boroiban (49) a reluat cu capul în plasă, din careul mic, o centrare de pe stânga a lui Rusu şi a deschis scorul, 0-1. Peste doar trei minute, acelaşi SuperBoro (52) a demonstrat un simţ al porţii deosebit şi l-a învins pe Coman, cu latul din doi metri, după ce portarul a respins în faţă şutul lui Şaim. La acest scor, zarurile erau practic aruncate, iar Mureşul, rănită, a încercat câte ceva în ofensivă. În ciuda ofensivei devene, de marcat au marcat tot găzarii. Mitic a executat în careu o lovitură liberă, Boroiban a şutat în portar, iar Biţiş, pe fază, a marcat contra fostei sale echipe, stabilind scorul final la 0-3. Rezultatul e ruşinos pentru deveni, dar e conform cu realitatea.

Mureşul Deva – Gaz Metan Severin 0-3 (0-0)
Stadion - Cetate; Spectatori - 200.
Mureşul Deva: Al. Coman - Bogman, Ambruş, I. Şerban, Miheţ - Al. Dan, Dragu (80 Tecsi), C. Crişan (74 Văidean), M. Petrescu - Melcea (cpt.), Dîrvaru (59 Deaconescu). Antrenor: Constantin Olariu
Gaz Metan: Şteţca - Mirescu, Bălău, Cosic, L. Rusu - Vigariu, Mitic (cpt.), Olah (46 Boroiban), Şaim (86 Neacşa) - Biţiş, Vancea (76 Mitroi). Antrenor: Florin Pârvu
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti); Asistenţi: Gabriel Stroe (Piteşti) şi Florin Badea (Rm. Vâlcea)