19.03.2017,  11:20:38 | 0 comentarii | 252 vizualizari
Cetate Deva / A bătut CNS Pandurii II
CNS Cetate Deva a dat piept la a doua deplasare din retur cu Pandurii II Tg. Jiu. Satelitul grupării de prima ligă, o echipă imprevizibilă, a început bine, dar a fost nevoită să se recunoască învinsă.

Prin prisma locurilor din clasament, devenii păreau favoriţi, dar Viorel Tănase, antrenorul principal al celor de la CNS Cetate şi-a avertizat jucătorii că meciul cu Pandurii II nu va fi unul simplu. O deviere nefericită a unui fundaş devean de a-şi băga mingea în propria plasă i-a făcut pe jucătorii de sub Cetate să joace fără orizont. Până la un moment dat, pentru că egalarea vine în minutul 76 când Stoenac, la doua reuşită din retur, reia în plasă. Pe final de meci, în minutul 87 după o lovitură de colţ executată de Robert Cristian, Tecsi înscrie cu o lovitură de cap. CNS Cetate câştigă la Rovinari cu 2-1 şi realizează a doua victorie din cele 12 propuse pentru retur. Mai mult decât atât, s-a apropiat la trei puncte de primul loc. Chiar dacă Naţional Sebiş va primi trei puncte la „masa verde”, ecartul nu este de speriat, mai ales că  Sebişul vine la Deva,iar devenii au şanse reale de a lupta pentru primul loc.
Cu toate că pentru acest meci CNS Deva nu s-a putut baza pe Andrei Raţ şi Mario Boldea, jucătorii lui Viorel Tănase au crezut în şansa lor şi au învins.