19.04.2017,  18:35:04 | 0 comentarii | 587 vizualizari
Fotbal. Liga a III-a / Cetate Deva a spus adio promovării
Într-un meci decisiv pentru lupta la promovare în Liga a II-a, Cetate Deva a fost învinsă clar de Ripensia Timişoara, în Vinerea Mare, cu 4-1, compromiţându-şi în mare măsură şansele la locul 1. Devenii, fără Nogo şi Agache, au fost extrem de apatici şi au dat primele semne de slăbiciune încă din startul partidei.

Cu trei minute înainte de pauză, gazdele au intrat din nou în avantaj, Mediop, servit excelent de Zaluschi, şutând frumos la colţul lung din apropierea careului mic. Avantajul minim avut pe tabelă la jumătatea partidei i-a convenit de minune Ripensiei, cunoscută ca o echipă de contraatac, iar roş-galbenii lui Remus Steop şi-au folosit această armă din plin în partea secundă. Profitând de spaţiile lăsate de deveni, care s-au aruncat în atac, timişorenii au închis meciul în minutul 63, Dumiter punctând de la şapte metri după o nouă pasă a lui Matiş. Acelaşi Matiş i-a pasat în minutul 80 ideal şi lui Mediop, care, după o preluare pe piept, a realizat „dubla”, cu un şut de la şase metri. Dezastrul putea lua proporţii, dar Nanu a trimis milimetric pe lângă bară, iar devenii au ieşit cu capetele plecate din lupta pentru promovare. Chiar dacă şanse teoretice mai există, e greu de crezut că o echipă care nu a schiţat nimic în front în trei din cele patru deplasări ale returului mai poate spera la prima poziţie a clasamentului. Şi asta în ciuda faptului că Deva are cel mai bun lot din Liga a III-a.