03.05.2017,  17:30:00 | 0 comentarii | 1137 vizualizari
Fotbal. Liga a III-a / Încă un succes pentru N Doye

Cetate Deva a obţinut a doua victorie consecutivă cu Ousmane N’Doye pe bancă, 3-2, în deplasare cu UTA BD II, apropiindu-se la trei puncte de prima poziţie a clasamentului.

Devenii au avut două reprize diferite la Şiria. În prima au dominat categoric, iar a doua a încheiat-o cu emoţii după ce satelitul arădenilor s-a apropiat la un singur gol. Dominarea deveană a dat roade din nou în minutul 38, când Robert Cristian a centrat în careu, Szekely a preluat şi a şutat la colţul lung, înscriind primul său gol în tricoul devean. Experimentatul atacant a recidivat în ultimul minut al primei părţi, marcând simplu, după ce a scăpat singur cu Mureşan. În al treilea minut de la reluare, tinerii arădenii au redus din diferenţă, prin Covaci, acesta învingându-l pe Bodea cu un şut din marginea careului. Golul le-a dat aripi tinerilor lui Dan Oprescu, şi după două ocazii semnate de Tecsi şi Vaştag pentru oaspeţi, acelaşi Covaci a marcat dar, reuşita i-a fost anulată pentru offside. În faza imediat următoare, acelaşi jucător a trimis mingea în transversală, anunţând golul marcat peste două minute de Ghergar, cu un şut de la 25 de metri. Alb-albaştrii au trăit periculos finalul de meci, dar şi-au atins scopul şi cu victoria obţinută s-au apropiat la trei puncte de prima poziţie a clasamentului.