07.11.2011, 21:28:12 | 0 comentarii | 78 vizualizari
De la sfârşitul acestei luni şi până la Paşti, / Inspectorii O.P.C. vor fi în alertă
Articole de acelasi autor
de Corneliu BRAN
Pentru că se apropie cu paşi repezi marea sărbătoare a creştinilor de pretutindeni, Sfintele Paşti, va creşte în perioada următoare şi volumul cumpărăturilor, mai ales la carne, produse din carne, ouă, cozonaci ori vopsele de ouă. Acest fapt va însemna o mai mare atenţie pentru cei responsabili cu controalele de calitate la aceste produse, în magazine alimentare, pieţe şi supermarketuri. Astăzi vom vorbi doar de carne şi produsele din carne vândute în magazinele de specialitate sau în supermarketuri.
Inspectorii de la Protecţia Consumatorului sunt pregătiţi ca, începând din această lună şi până după Paşti, să efectueze controale amănunţite la unităţile specializate pe vânzările de carne şi produse din carne, inclusiv controale în pieţele agroalimentare la raioanele care desfac aceste produse animale.
“Acţiunea la nivel naţional, denumită comercializarea şi etichetarea cărnii şi produselor din carne trebuia să înceapă pe data de 9 martie. A fost amânată puţin, până la o dată care ni se va comunica ulterior de la ANPC. Probabil că se aşteaptă ca acţiunea să cuprindă exact intervalul când vânzările de carne vor creşte, în apropierea sărbătorilor de Paşti. În principiu, vă pot spune de pe-acum ce vom urmări în controalele pe care le vom efectua, când acţiunea se va derula. Eticheta de pe carne sau produsele din carne va trebui să conţină următoarele informaţii: denumirea produsului, starea termică a produsului (congelat sau refrigerat), condiţii de păstrare (temperatură, umiditatea relativă a aerului), lista de ingrediente, data durabilităţii minimale sau data limită de consum, numărul lotului şi fabricantul (denumirea şi adresa producătorului). Produsele din carne trebuie păstrate în condiţiile stabilite de producător, respectiv carnea şi produsele din carne congelate să se păstreze şi să se comercializeze în stare congelată, la temperatura de –18 grade Celsius, iar carnea refrigerată la temperatura de 0-4 grade Celsius. Atragem atenţia şi pe această cale că nu se permite decongelarea produselor congelate şi nici congelarea produselor refrigerate. De altfel, aici întâlnim de fiecare dată probleme, în sensul că am întâlnit multe cazuri în care produsele congelate erau expuse la temperatura incintei unităţii respective”, ne-a declarat Ion Roiu, inspector în cadrul OPC Petroşani.
Sancţiunile prevăzute de legislaţie pentru cei care nu respectă criteriile şi reglementările de mai sus, sunt cuprinse, conform O.G. 21/1992, între 2.000 şi 20.000 de lei. Iar dacă produsele respective suferă modificări organoleptice, acestea vor fi oprite imediat de la comercializare.
În ceea ce vă priveşte pe dumneavoastră, clienţii, nu ar strica să vă uitaţi de două ori înainte de a cumpăra un astfel de produs. Cu un pic de atenţie, multe cazuri de îmbolnăviri, unele foarte grave, s-ar evita, iar spitalele şi farmaciile ar fi mai goale. Iar în caz de nereguli, nu uitaţi că există mai multe posibilităţi unde vă puteţi înregistra o reclamaţie, una dintre acestea fiind chiar biroul O.P.C. Petroşani, situat în clădirea COMTIM-ului, vizavi de magazinul “Jiul”, la etajul 2. Și tot în aceeaşi clădire găsiţi şi Biroul Gărzii Financiare, dar la etajul I, iar pe aceeaşi stradă găsiţi chiar lângă piaţă şi sediul Poliţiei Sanitar-Veterinare.