29.10.2011,  15:02:45 | 0 comentarii | 602 vizualizari
O medalie de aur şi două de argint, aduse de luptătorii de la CS Vulcan
de Gheorghe OLTEANU

Profesorul Florin Mârza ar fi vrut să se întoarcă de la Bucureşti cu trei medalii de aur. Însă a trebuit să se mulţumească numai cu una de culoare galbenă, căreia i s-au alăturat două de argint.

Adică exact

câte una pentru fiecare dintre cei trei luptători cu care s-a dus la ediţia din 2011 a Cupei României la Kempo Knock Down. Cea mai dură competiţie sportivă, pentru cine nu ştie, fiindcă la ea nu merge cu gâdilici şi piruete ca în Lacul Lebedelor, ci lupta se duce exact ca la acelea care se petrec în cuşcă. Dovadă şi faptul că puţine cluburi îşi anunţă participarea la cupa aceasta. Doar şaisprezece la ediţia din acest an, iar numărul luptătorilor care au intrat pe saltea a fost de circa o sută.

Secţia de Arte Marţiale

a Clubului Sportiv Vulcan a fost prezentă cu trei băieţi. Antrenorul Florin Mârza a plecat cu ei vineri seara, oamenii au ajuns sâmbătă dimineaţa, s-au cazat la hotel, s-au odihnit, iar duminică, 17 aprilie, voinicii s-au dus la luptă. Campionatul s-a desfăşurat în sala  de sport ultramodernă căreia-i zice "Antilopa", aflată în apropierea fabricii de încălţăminte cu acelaşi nume, undeva pe şoseaua Pantelimon-Dudeşti. Să trăieşti!

Organizarea concursului

a fost impecabilă. Ca întotdeauna, a ţinut neapărat să adauge Florin Mârza. Asta pentru că de ea ea s-a ocupat preşedintele Federaţiei Naţionale de Kempo, Zaharia Amato. Să mergem mai departe şi să-i inventariem pe cei trei băieţi ai lui Florin care, nu-i vrăjeală, i-au speriat pe ăia de la Bucureşti. Iosif Calo, bunăoară, are 12 ani şi 32 de kilograme, dar a luptat la categoria imediat următoare, -40 kg. Fiindcă la a lui nu a fost înscris niciun luptător. A făcut patru meciuri foarte bune, dar a pierdut la puncte în finală şi, astfel a apucat doar medalia de argint. Cosmin Pârva face 14 ani acum, în aprilie. Aşadar, în concurs, a fost înscris la categoria celor de 13 ani şi -50 kg. A făcut cinci meciuri, vă voi spune mai încolo de ce, şi a luat tot medalia de argint. Bună şi aia, să trăiască învingătorul!

Dragoş Doroftei,

care a urcat pe locul I al podiumului şi căruia i-a fost atârnată la gât medalia de aur, a făcut două meciuri care au ridicat  sala în picioare. În cel din semifinală şi-a terminat adversarul în 30 de secunde, iar în finală nu a avut nevoie decât de şaisprezece secunde pentru a-l pune la somn pe cel cu care a căzut să lupte.

Ziceam că

Pârva şi Calo au avut câte cinci şi, respectiv, patru meciuri. Să vă spun acum şi de ce. Pentru prima dată la campionatul acesta de Cupa României, s-a constituit o divizie inedită. Alcătuită din doi băieţi, cei numiţi înainte, şi o fată. Daniela Bulgaru, 13 ani, de la Clubul Amato Budokan. Divizie în care toţi aceşti sportivi au luptat fiecare cu fiecare.

Florin Mârza a câştigat pariul

pe care-l pusese cu un amic, înainte de a se duce la cupă. Anume că se va întoarce din Capitală cu trei medalii. Acum se pregăteşte să aducă altele. La Campionatul Naţional de Kempo K1, care începe sâmbătă, 30 aprilie tot la Bucureşti, va merge cu un lot format din şase până la opt luptători. Până la ora asta, la competiţia de la Polivalentă, care se anunţă ca fiind bătaie în toată regula, s-au înscris trei sute de sportivi din ţară. Deplasarea şi tot ce mai e pe lângă asta vor fi asigurate, ca şi în cazul celei despre care v-am relatat pe larg, de către Clubul Sportiv Vulcan, care poate face asta datorită sprijinului financiar oferit de  Primăria municipiului Vulcan.