30.10.2017,  19:30:34 | 0 comentarii | 690 vizualizari
Rugby / Au bătut o grămadă mai grea cu peste 100 de kg

Etapa a cincea din Divizia Naţională de Seniori (DNS) la rugby, ediţia 2017-2018, a adus înfrângerea primelor două clasate şi în consecinţă clasamentul s-a strâns în partea sa superioară.

În jocurile rundei s-a produs o mare surpriză, liderul neînvins până acum, SCM Gloria Buzău, a pierdut pe teren propriu în faţa nou- promovatei Tomiţanii Constanţa, scor 14-8. Restul partidelor au însemnat victorii lejere pentru gazde, Rugby Club Bârlad zdrobind campioana en-titre Bucovina Suceava (35-16). Municipal Galaţi a înregistrat un 45-0 în faţa codaşei CSU Aurel Vlaicu Arad.
După o evoluție încântătoare, așa cum deja v-am informat, CS Știința Petroșani a învins pe CS Năvodari cu 13-8, și rămâne pe podiumul DNS. După un debut în forță al oaspeților, care au venit la Petroșani cu o grămadă mai grea cu peste 100 de kilograme decât gazdele, Știința reușește printr-un joc spectaculos pe trei sferturi să înscrie un eseu și să transforme două lovituri de penalizare, intrând la pauză cu scorul de 13-5.
„La Știința s-a evidențiat echipa, care a avut o grămadă cu o mare putere de luptă și o linie de trei sferturi extrem de dinamică. Urmează, sâmbăta viitoare, un meci la fel de important cu o echipă formată din foști jucători de superligă - CS Tomiţanii Constanța. Meciul se va disputa cu începere de la ora 12:00, iar partida va fi condusă de o brigadă de arbitri francezi sau neozeelandezi”, a declarat profesorul universitar Eduard V. Edelhauser.