06.12.2017,  18:53:10 | 0 comentarii | 139 vizualizari
Lupte libere / Un sac de medalii

Cupa „Hercules” a fost o competiţie puternică, fiind prezenţi la start peste 200 de sportivi de la 15 cluburi din ţară.

Secția de lupte libere de la CSȘ Petroșani s-a întors cu un număr impresionat de medalii de la puternica întrecere desfăşurată la Băile Herculane dotată cu Cupa „Hercules”. Trei locuri I, cinci locuri II și 9 locuri III a fost bilanțul sportivilor pregătiți de Gheorghe Răducu și Cristian Popa. „Sunt foarte mulțumit de felul în care s-au mișcat copiii. Sperăm să încheiem anul cu alte medalii la a o altă competiție importantă care va avea loc la finele acestei săptămâni”, a declarat antrenorul Gheorghe Răducu.
Și secţia de lupte libere a clubului CNS Cetate Deva s-a întors cu un număr mare de medalii. Sportivii antrenaţi de Suraj Moravan, Doru Ailincăi şi Cosmin Văcăraşu au urcat de 16 de ori pe podium iar clubul s-a clasat pe locul 3 în clasamentul pe echipe.
Concursul de la Herculane a fost o bună pregătire pentru luptătorii din județ, care la acest final de săptămână vor participa la Cupa României pentru juniori. Această competiție se va desfăşura în localitatea Putna, din judeţul Suceava, între 8 şi 10 decembrie.