03.11.2011,  23:28:20 | 0 comentarii | 442 vizualizari
A luat, nu a dat: / Vulcanul s-a întors cu punct de la Petrila
de Gheorghe OLTEANU

E clar, echipa C.S. Vulcan e crescut de la un meci la altul - în ultimele cinci etape, mai ales - şi e foarte puţin exclus ca finalul actualului tur s-o găsească în clasament mai jos de locul 5. Pe care se află acum.

Sunt sigur că dacă, înainte de meciul din sâmbăta asta, cineva l-ar fi întrebat pe Neluţu Pantelimon dacă se teme de întâlnirea cu Inter Petrila, răspunsul ar fi fost nu.

Un “nu” categoric. Asta, fiindcă însuşi preşedintele clubului sportiv vulcănean a fost cel care i-a băgat în priză pe băieţi în meciurile din ultimele patru etape. Toate câştigate. Lui Neluţu Pantelimon i-a fost teamă de altceva. De jocul dur al petrilenilor care au evoluat pe teren propriu.

Golul gazdelor a căzut într-o fază în care în careul vulcănean se crease o învălmăşeală de nu mai ştia care cu care centrează. Vulcăneanul Băcăuan a respins prea încet, mingea a intrat în posesia unul jucător gazdă care, perfect orientat, i-a făcut-o cadou aţelor porţii apărate de “Jalon” Traian Câmpean. Faza asta se petrecea la începutul reprizei a doua, în minutul 50, dar scorul a suferit o schimbare după nici cincisprezece minute.

În minutul 65 al întâlnirii, Ionuţ Roşianu şi Adrian Gabor fac spectacol de pase, care se termină cu gol. Este 1-1, scor cu care, de altfel, se va termina partida. Ocazii au mai fost şi înainte şi după această fază. A avut destule Alin Miculescu, mai avusese înainte şi Adrian Gabor. Că tot am pomenit de cei doi, aflaţi că ei sunt golgeterii din tur ai echipei vulcănene. Conduce Piticu’ Miculescu cu nouă goluri, urmat de Adi Gabor (în foto). Care, cu cel de la Petrila, a ajuns la patru.

Neluţu Pantelimon este, totuşi, mulţumit şi cu acest punct câştigat în deplasare. Care, adăugat celor deja adunate în punguţa echipei, face ca C.S. Vulcan să aibă 24. Echipa îi rămâne tot pe locul 5, pe care-i acum. Meciul despre care-şi face probleme este cel din sâmbăta asta. De la Vulcan, unde băieţii lui se vor întâlni cu Aurul Brad. Bradul merge la promovare şi nu este exclus ca mai marii clubului brădean  să fi început să facă niscai centrări de culise...