29.10.2011,  15:07:19 | 0 comentarii | 482 vizualizari
O posibilă cauză a înfrângerii cu scorul de 0-1 înregistrat la Vulcan: / “Băieţii şi-au cam luat-o-n cap!”
de Gheorghe OLTEANU

Două etape la rând a reuşit divizionara “D” din Geoagiu să încurce echipe din Valea Jiului la ele acasă. Acum o săptămână, a terminat cu scorul de zero la zero meciul de la Uricani, iar alaltăieri a marcat un gol în poarta CS Vulcan.

Nici că se gândea

cineva că echipa mare a Vulcanului o să piardă cu 0-1 în faţa formaţiei din Geoagiu. Mai ales că juniorii vulcăneni au încheiat meciul cu scorul de 5-1. Leş a marcat două goluri, Cristi Butură tot două, iar Șuţă unul. E adevărat, piesele grele ale gazdelor - Alin “Piticu” Miculescu şi Andruşca Vajda - au fost rezerve în pri­ma parte a jocului, dar scorul nu s-a modificat, în favoarea vulcăneni­lor, nici după ce ei au intrat pe teren.

Oaspeţii din Geoagiu

au fost în bulan şi au câştigat pe bună dreptate. Au făcut un joc bun şi, minute întregi, mingea s-a învârtit în jumătatea de teren vulcăneană. Iar despre lovitura liberă din partea a doua a meciului, din care s-a şi înscris, nu se poate spune decât c-a fost executată la meserie.

Au muncit, nu zic că nu,

şi câţiva dintre băieţii lui Doru Mârşavă. Dar aşa e când nu e să intre-n aţă. Cu câteva zile înainte, la meciul de Cupa României cu Universitatea Petroşani, Palade a băgat două boabe. În meciul de sâmbătă n-a mai reuşit performanţa, cu toate că a avut ocazii. Când Virgil Epure a strigat la el să alerge, băiatul s-a întors şi, mirat, l-a întrebat, “Eu?”.  Adică el să alerge? Sâmbătă a fost ziua lui de naştere. A făcut 18 ani, “vârstă de la care îţi permiţi - vorba lui Andruşca Vajda - să faci p**a mare la antrenor, iar de la 19 te poţi da şi la Neluţu” (Pantilimon - n.r.).

De două ori

era cât pe ce să şi-o bage-n aţe însuşi portarul Geoagiului. Gabor a avut un şut extraordinar din care mingea a lovit bara traversală. Apoi, de la şase metri de poartă, acelaşi Gabor a ratat din pasa primită de la Rasol. Jucător certat, apoi, fiindcă nu a finalizat el faza petrecută în ultimele secunde ale celui de-al doilea minut de prelungiri din prima repriză.

Golul oaspeţilor

a fost realizat de Buna Boni, jucătorul mai închis la culoare cu numărul 7 pe tricou, după un fault comis de vulcăneanul Puchin. Omul a lovit mingea cu talent, iar Doru Mârşavă, excelent până atunci, nu a avut cum s-o prindă. Roşca are şi el  vreo două ocazii, dar niciuna nu aduce egalarea mult dorită. Imediat după asta, jucătorului cu nr. 9 de la Geoagiu, Alexandru Gheorghe Ganea, i se arată cartonaşul roşu. Tipul se dă greţos şi de abia, abia se mişcă afară de pe gazon şi, apoi, de pe teren. Treabă care l-a enervat, mai întâi, pe arbitrul de centru. Care l-a avertizat că, la o adică, îi poate asigura odihna până la finele campionatului. Apoi, urât de tot pe Ghiţă Pantilimon. Acesta, însă, n-a mai stat la discuţii. Fără pic de efort, l-a luat de tricou, l-a ridicat şi l-a predat poliţiştilor locali care i-au arătat drumul spre vestiar.

Miercuri,

CS Vulcan are etapă intermediară la Meta­lul Crişcior, iar sâmbătă va juca din nou acasă. Cu Certejul care, pare-se, că, neprezentându-se la Petrila, a început să cam încurce campionatul. “În tot cazul, mi-a zis Neluţu Pantilimon, trebuie să mă bag un pic în ai mei. Nu mai ascultă de Doru (Mârşavă - n.r.), nu mai ascultă de Virgil (Epure - n.r.). Și-au cam luat-o-n cap!”.