23.04.2018,  19:17:38 | 0 comentarii | 494 vizualizari
Fotbal • Liga a IV-a

În fotbalul mic
Nicio schimbare

La finele săptămânii trecute s-au disputat partidele contând pentru etapa a XXIII-a a Ligii a IV-a de fotbal Hunedoara. Runda, cu multe goluri, 36, a fost una în care s-au înregistrat rezultate normale.
Liderul competiției, CS Hunedoara, a jucat acasă, cu Aurul Certej. La pauză părea să se înregistreze o surpriză, rezultatul fiind egal, 1-1, după ce oaspeții au deschis scorul, dar gazdele au revenit pe tabelă la faza imediat următoare. În repriza secundă hunedorenii au marcat de trei ori la rând, iar oaspeții nu au mai putut să reducă din handicap decât pe final de joc. CS Hunedoara, în urma acestei victorii cu 4-2, își păstrează avansul de șapte puncte în fruntea clasamentului.
Pe poziția secundă se menține, cu 49 de puncte, Inter Petrila, care a câștigat unul dintre derby-urile etapei, impunându-se cu 3-2 pe terenul celor de la Dacia Orăștie (locul 8, 28 de puncte). Gazdele au avut 1-0 la pauză și 2-1 la mijlocul reprizei a doua, dar reușitele lui Duma și ale experimentatului Kalai, care a punctat dubla, au asigurat victoria Interului.

Universitatea Petroșani
Nu mai e „lanterna roşie”

Hercules Lupeni a urcat pe locul șapte după succesul categoric obținut pe terenul celor de la CNS Cetate 2 Deva, cu scorul de 9-2.
Echipa din Vale a condus cu 2-0 și a avut 5-1 la pauză, după ce a marcat de trei ori în ultimele cinci minute ale primei reprize. Harangozo, de la Lupeni, a reușit un hat-trick, iar colegii săi de echipă Moldovan și Filip câte o dublă. În urma acestei înfrângeri, CNS Cetate 2 Deva, rămasă la șase puncte, a coborât pe ultima poziție, 15, în locul celor de la Universitatea Petroșani, care au acum opt puncte. Echipa studențească a câștigat pe teren propriu un derby al codașelor din Vale, cu scorul de 2-0 (1-0), în fața antepenultimei clasate, Minerul Uricani (10 p). Etapa, în care Aurul Brad (9, 27 p) a stat, a mai programat un derby al Văii, în care CSM Vulcan (10, 23 p) a câștigat cu 2-0 pe terenul celor de la Jiul Petroșani (12, 18 p), ambele goluri fiind marcate în prima repriză.